Изум настао у проналазачкој „кухињи” породице Грабаревић осваја признања на свим манифестацијама на којима се вредни Суботичани појаве. Сада им предстоји неколико, можда и најтежих, корака – почетак серијске производње еколошког возила за продају сладоледа и брзе хране.
Пуне четири године браћа Грабаревић из Суботице, у скученој гаражи, вредно су радила на изуму коначно регистрованом прошле године у Заводу за патенте. „Универзално еколошко возило на соларну енергију за покретну продају намирница” је одмах потврдило да је било вредно даноноћног труда. Освојили су бројне награде и признања на сваком сајму или манифестацији где су се појавили са соларним возилом. Весели трицикл је у низу признања освојио и треће место на Форуму за зелене идеје Фондације браће Рокфелер, одржаном овог лета у Македонији.
Како кажу браћа Јосип и Роберт, сада су у фази усавршавања прототипа. И за разлику од почетака, када су „мајсторисали” у породичној гаражи, сада имају око 80 квадрата у оквиру Суботичког бизнис инкубатора који је отворила локална самоуправа. Млађи брат Јосип, електроинжењер, и старији Роберт, економиста, додају да им предстоје завршни, али можда и најтежи, кораци да започну серијску производњу.
– Идеја да почнемо породични посао са „машином” за продају сладоледа настала је из жеље да радимо нешто креативно и оптимистично. Најлакше је било да увеземо апарат. Али, то нисмо хтели, већ смо почели сами да конструишемо, присећа се почетака Јосип Грабаревић.
Док су конструисали прототип, морали су да консултују чак педесетак стручњака различитих профила – од лимара до познавалаца фриго-система – како би успешно решили проблеме. – За неке проблеме требало нам је скоро шест месеци, признају.
Напор се исплатио. Поносни су на возило које ради на принципу паметне слагалице.
Са различитим додацима може да служи за продају сладоледа, да се у њему кува или пече храна: кокице, виршле, топли напици… Уређај је опремљен тако да несметано ради на спољним температурама од +40 до -18 степени Целзијуса, у непрекидном режиму експлоатације до 12 часова; потпуно је у складу еколошким принципима, даје нулти степен загађења. Тачније, извор напајања су соларне плоче на врху.
– Возило је идеално средство за самозапошљавање. Надамо се да ћемо већ 2014. године бити у могућности да почнемо серијску производњу, сматра Роберт.
Сваки боравак на сајмовима, од родне Суботице, преко Новог Сада, до Москве или градова у Словенији, Македонији , Хрватској, користили су за успостављање контаката са тамошњим потенцијалним купцима. Надају се да ће се соларни трицикл из Србије ускоро наћи на тамошњим трговима и шеталиштима.
Од награда су до сада освојили Grand Prix на Тесла фестивалу у Новом Саду; Златну статуу Савеза иноватора и проналазача Русије; Златни пехар Удружења проналазача из Санкт Петербурга, у категорији најбољег младог пројекта; Златну плакету на Сајму Архимедес у Москви, Молдавији и у Румунији, а на на сајму у Хрватској проглашени су најбољом еко-идејом у прехрамбеној индустрији.
Последњих неколико месеци раде у бизнис инкубатору који је покренула локална самоуправа. Према подацима Националне агенцији за регионални развој, у Србији послује 17 пословних инкубатора: у Суботици, Новом Саду, Сенти, Зрењанину, Бачком Петровцу, Београду, Крагујевцу, Крушевцу, Ужицу, Прокупљу, Нишу, Бору, Врању, Зајечару, Мајданпеку, Пироту и Кладову, уз још три слична простора у Кањижи, Панчеву и Медвеђи. Тренутно је у њима 206 „станара” са 614 запослених.
Оставите коментар