Социјална предузећа представљају важан покретач инклузивног развоја и имају кључну улогу у суочавању са актуелним економским и еколошким изазовима – наводи се у извештају који је објавила Европска комисија.
Ипак, само осам земаља (Бугарска, Грчка, Француска, Италија, Луксембург, Словенија, Шведска и Уједињено Краљевство) има дефинисани оквир политике за подстицање и подршку развоју социјалних предузећа.
Овом опсежном студијом се по први пут описују главни изазови за социјална предузећа у 28 држава чланица ЕУ и Швајцарској,применом заједничке дефиниције и приступа.
Студија, такође, даје преглед екосистемâ социјалних предузећа у различтим земљама, укључујући и факторе који отежавају њихов развој.
Ова студија је почетна тачка за израду свеобухватне мапе социјалних предузећа у Европи. Студија се надовезује на Иницијативу за социјално пословање, коју је покренула Европска комисија 2011. године, и даје опис националних оквира политике и правних оквира релевантних за социјална предузећа, укључујући и примере најбоље праксе, у циљу убрзавања раста екосистема социјалних предузећа.
У студији су утврђене и баријере са којима се социјална предузећа суочавају, као што су:
- лоша видљивост и препознавање овог сектора,
- ограничења важећих правних и регулаторних оквира,
- недовољна финансијска средства,
- отежан приступ тржиштима,
- и недостатак структура за подршку бизнису и његов развој, стручног оспособљавања и развоја радне снаге.
У студији се примећује све веће приближавање дефиницији социјалног предузећа као „самосталној организацији која спаја социјалну добробит са предузетничком делатношћу“. Истиче се неразвијеност и фрагментираност структура подршке,са изузетком Италије, Француске и Уједињеног Краљевства. Ипак, политика социјалних предузећа је тренутно у развоју у седам земаља (Ирска, Хрватска, Летонија, Литванија, Малта, Пољска и Румунија).
Студија се ослања на постојећу стручну литературу и разговоре са преко 350 заинтересованих актера широм Европе, а подршку њеној изради пружио је тим од пет независних истраживача из академских установа, који су обезбедили методолошку подршку, обавили прегледе стања у различитим државама и уредили коначни извештај.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар