Према важећем Закону о министарствима, политикама социјалног укључивања у Републици Србији баве се превасходно следеће институције: Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство здравља, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство омладине и спорта, Министарство привреде и друге. Такође, наведеним политикама баве се и следеће посебне организације/институције: Канцеларија за људска и мањинска права, Канцеларија за сарадњу са цивилним друштвом, Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије, Координационо тело за праћење реализације Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2016. до 2025. године, Републички секретаријат за јавне политике, Републички завод за статистику и Републички завод за социјалну заштиту.
Закон о локалној самоуправи уређује јединице локалне самоуправе, критеријуме за њихово оснивање, надлежности, органе, надзор над њиховим актима и радом, заштиту локалне самоуправе и друга питања од значаја за остваривање права и дужности јединица локалне самоуправе. Законом је прописано да Република Србија, односно аутономна покрајина, може поверити јединицама локалне самоуправе поједина питања из своје надлежности.
Политике социјалног укључивања уређене су низом секторских прописа, као што су: Закон о социјалној заштити, Закон о финансијској подршци породици с децом, Закон о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом, Закон о забрани дискриминације, Закон о равноправности полова, Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености, Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, Закон о основама система образовања и васпитања, Закон о здравственој заштити.