Србија је из Брисела обавештена да за сада не испуњава услове за коришћење претприступних фондова за пољопривреду IPARD, потврђено је 23. септембра ЕурАктиву у Влади Србије и у Делегацији ЕУ у Србији. Оспособљавање Управе за аграрна плаћања неће бити једина мањкавост коју је потребно исправити, а новац намењен за 2015. бар за сада није изгубљен – може се користити до краја 2018.
Процена да Србија још није спремна за коришћење IPARD фондова донета је на основу посете ревизора Европске комисије Србији крајем маја, а документ је достављен и Влади Србије и у њему су истакнуте све слабости које је још потребно исправити да би тај новац могао да се користи, наводе за ЕурАктив у Делегацији ЕУ.
„IPARD механизам је осмишљен на такав начин да се новац оквирно намењује за оодређену годину и може се користити у наредне три године. Будући да су прва средства из IPARD-а намењена за 2015, она ће остати на располагању до краја 2018. године“, наводе у Делегацији.
Извор Бете у Влади Србије наводи да недовољна развијеност капацитета Управе за аграрна плаћања није једина мањкавост коју ће Србија морати да исправи.
За ову годину из IPARD фондова било је предвиђено 15 милиона евра, а када почну фондови да се користе износ се повећава из године у годину тако да за цео седмогодишњи период, на колико се средства ЕУ програмирају, може да достигне 175 милиона евра.
Услов за коришћење IPARD средстава био је да Србија преузме надлежност за процедуре за трошење фондова кроз такозвани децентрализовани систем и да се Управа за аграрна плаћања оспособи и појачају њени капацитети.
Министар пољопривреде Србије Бранислав Недимовић најавио је 15. септембра да ће у Управи за аграрна плаћања у наредна два месеца бити запослени потребни кадрови, али познаваоци прилика Бети су пренели да је потребно и да се ти људи додатно оспособе за овај специфичан посао, као и да се рад ухода.
Почетком ове године најављено је да ће током године Србија добити акредитацију за IPARD и да ће бити расписан први позив за коришћење новца за пољопривреду. Тада је објашњено и да је прве године на располагању 15 милиона евра, док се сваке следеће године износ може повећати за пет милиона.
Србија је 2014. добила акредитацију за такозвани децентрализовани систем коришћења новца ЕУ, а он се први пут примењује на делу пројеката из IPA фондова за 2013. годину, који се и даље спроводе.
Децентрализовани систем конкретно значи да српске власти од Европске комисије преузимају одговорност за процедуре, попут тендера и других поступака за коришћење новца. За коришћење IPARD фондова је међутим потребна посебна акредитација.
Написала: С.В., преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар