На крају посете чланова Одбора Европског парламента за буџетску контролу, шеф ове делегације Дерек Вон је рекао да је Србија постигла напредак у области трошења средстава из претприступних фондова ЕУ (IPA) и да успешно испуњава циљеве које ЕУ поставља у погледу тих средстава.
На конференцији за новинаре Вон је похвалио инфраструктурне пројекте у Србији и рекао да је “импресиониран” обновом подручја поплављених 2014, што је навео као један од примера како новац из IPA фондова помаже људима и заједницама. Према његовим речима, Србија је до сада из IPA фондова повукла преко милијарду евра.
Он је рекао да Србија тренутно не повлачи сав новац који јој припада из фондова ЕУ и да ту види простора за напредак, јер би то омогућило остварење више пројеката од којих су неки повезани и са поглављима у приступним преговорима са ЕУ.
“Европска унија је у протеклих седам година дала Србији око 1,5 милијарди евра како би јој помогла да се припреми за чланство у ЕУ у не тако далекој будућности”, подсетио је Вон.
Он је рекао да је ЕУ велики пријатељ Србије и да на њу гледа као на део европске породице.
“Дошли смо да видимо како се троши новац из предприступних фондова и видели смо неке пројекте финансиране тим новцем. Разговарали смо са више званичника и општи утисак је да је остварен напредак”, изјавио је Вон.
Члан Европског парламента и Европског ревизорског суда Саболч Фазакаш је рекао да IPA фондови не служе само за инфраструктуру већ за својеврсну припрему за улазак у ЕУ, кроз усвајање закона, спроводјење реформи, борбу против корупције, фискалне циљеве и подршку владавини права, и да је задовољан јер је Србија прихватиле све препоруке из ЕУ у том погледу.
Он је навео да Европски ревизорски суд није пронашао никакве мањкавости у трошењу средстава, да се сви програми испуњвају по плану и додао да је српска Државна ревизорска институција постављена према највишим стандардима.
Фазакаш је рекао и да ЕУ Западни Балкан види као целину и да мисли да Србија може бити координациони центар за пројекте за цео регион.
Конференцији су присуствовали и посланици Европског парламента Патриција Шулин, Арнт Кон, Мартина Длабајова и Ришард Чарнецки.
Током дводневног боравка у Србији делегација Одбора за буџетску контролу Европског парламента је имао прилику да оцени колико ефикасно се у Србији троше финансијска средства Европске уније, каква је ефикасност и делотворност успостављених структура за планирање и реализацију претприступних фондова и какви су планови Србије за одржавање административних капацитета у овој области.
Извор: europa.rs
Оставите коментар