Потпредседник Владе Републике Србије и министар рада, запошљавања и социјалне политике Јован Кркобабић и министар без портфеља задужен за европске интеграције Бранко Ружић разговарали су 26. септембра са комесаром за запошљавање, социјална питања и инклузију Европске комисије Ласлом Андором.
Кркобабић је на конференцији за новинаре, одржаној након састанка, навео да је посетом комесара за запошљавање, социјална питања и инклузију ЕК Влади Србије почео процес креирања Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике, којим би Србија, уз подршку ЕУ, требало да на стратешки начин крене у решавање нагомиланих проблема у тим областима.
Потпредседник Владе је истакао да је током састанка закључено да ће Програм бити усредсређен на највеће изазове Србије везане за запошљавање и социјалну политику како би се држава припремила за свеобухватну социјалну реформу која ће проблеме санирати у средњорочном и дугорочном периоду.
Ружић је напоменуо да је важно да Србија усвоји и имплементира тај стратешки документ због показатеља који говоре да девет одсто становништва живи испод границе сиромаштва, да је незапослених 24 одсто, при чему међу младима та стопа износи 50 одсто.
Министар је саопштио да ове бројке указују на стање које не кореспондира са нашим европским духом и жељом да крупним корацима наставимо процес приступања ЕУ и зато је важно да се тај процес верификује и на терену.
Такође, он је навео да је током састанка било речи и о инклузији Рома и других мањинских група, правима деце и о свим осталим сегментима социјалног праведног амбијента којем Србија тежи.
Андор је истакао да Програм, чија је израда иницирана данас отпочетим стратешким дијалогом, за циљ има да државе кандидате припреми за будуће учешће у европској политици у области запошљавања и економског управљања.
Он је нагласио да је у Србији економска криза оставила велики траг повећањем стопе незапослености, сиромаштва и социјалних разлика, а посебно забрињава алармантан ниво незапослености међу младима.
Андор је изразио уверење да је отварање радних места посебан изазов, при чему је Србију потребно охрабрити да створи нови економски модел како би то било могуће.
Према његовим речима, Србија мора да учини више да специјализује радну снагу за одржив развој и будуће раднике образује за одређена занимања.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар