На прагу лета и измаку овог кишовитог пролећа, стиже и нови, 53. број магазина „Лицеулице”, посвећен могућностима које млади имају на тржишту рада у Србији, као и њиховим ставовима и вредностима.
Број је рађен у сарадњи са Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (SIPRU), а у великој мери се ослања на истраживање „Млади у Србији 2018/2019”, које је спровела Фондација „Фридрих Еберт”. У оквиру темата о младима имате прилику да прочитате и интервју са ауторима популарне серије „Јутро ће променити све“, која на сликовит начин показује како више није „све лако кад си млад“ и које су то нове бриге које притискају генерацију која напушта релативну безбрижност двадесетих и креће ка свету одраслих.
Велики простор у овом броју добили су и продавци магазина „Лицеулице”. Поред разговора са Сашом Зеремским, коме је продаја магазина на улицама Новог Сада помогла да преброди тежак период и изађе из Прихватилишта, нови број доноси и избор из дневника Миодрага Томића, дипломираног инжењера машинства који продаје „Лицеулице” у Београду. Још једна лепа вест везана за сам магазин је награда за достојно извештавање о сиромаштву и социјалној искључености „Рефлексија”, која је недавно додељена Вуку Вучковићу из ЛУЛ тима, за текст „Дан за даном, па докле се стигне“, објављен у 49. броју.
Као и обично, у магазину „Лицеулице” имате прилику да прочитате низ текстова на разне друштвено одговорне теме. Овај пут, то су прича о војним бескућницима/ама из хотела „Бристол” и Спортско-рекреативног центра Сурчин, осврти на грађанске протесте који су обликовали саобраћајне политике Амстердама и Копенхагена, као и на актуелне еколошке протесте које предводе две необичне тинејџерке из Белгије и Шведске. Новинарка и активисткиња за особе са инвалидитетом Лана Николић описала је свој сусрет са децом у парку, а ту је и упоредни приказ два „црна филма” номинована за Оскара, награђене „Зелене књиге”, и доста радикалнијег „BlacKkKlansman” Спајка Лија.
Од текстова у сталним рубрикама, нови број доноси Писмо мени млађем филозофа, књижевног критичара и преводиоца Ивана Миленковића, осврт на сложену језичку историју Југославије познатог лингвисте Ранка Бугарског (Југославија за почетнике), критички поглед на драстичне санкције због неодазивања на скрининг прегледе, којима Закон о здравственом осигурању прети да оштети управо најсиромашније грађане/ке и житеље/ке неформалних насеља, док се нови текст из рубрике Мала школа медијске писмености бави прикривеним оглашавањем у комерцијалне и политичке сврхе.
Фотографије у овом броју преузете су са изложбе „Двосмерна улица” Центра за интеграцију младих, док насловну страну потписују Di Ujdi & MLSTN / Celebrate The Bird Studio.
Извор: www.liceulice.org
Оставите коментар