Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Унапредити услове становања ромске популације

Објављено 13.05.2015.

GISПотпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је да ће то министарство управљати Географским информационим системом (ГИС) за подстандардна ромска насеља у Србији.

Михајловић је, отварајући конференцију “Географски информациони систем (ГИС) за подстандардна ромска насеља у Србији: Мапирање, унапређивање и перспективе”, објаснила да тај систем садржи базу података са резултатима мапирања 583 подстандардна ромска насеља широм Србије.

Она је најавила да ће већ ове године почети активности за реализацију разних пројеката на основу тог система, којим ће од сада управљати Одсек за становање у оквиру Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

У наредном периоду ће се, како је додала, радити на бројним питањима, међу којима су и изградња канализације и путне инфраструктуре у ромским насељима.

То није само ствар једног министарства, већ питање целе Владе. У току ове године почињу разговори о томе како можемо да помогнемо јер до сада се то радило неорганизовано и несистематски, у зависности од расположења локалних самоуправа, указала је Михајловић.

Министарство ће ажурирати и базу података ГИС-а, навела је она и истакла да држава први пут има податке о ромским насељима и да је дужна да води рачуна о свим својим грађанима, а посебно о рањивим групама, којима припадају и Роми.

Према њеној оцени, сада, када постоји систем, може да се разговара и о будућим пројектима и искористе постојећи фондови за подизање квалитета живота у ромским насељима.

Михајловић је подсетила на то да се ове године завршава Декада Рома, али да, упркос томе, Роми и даље нису интегрисани у друштво готово нигде у Европи, као и да решење треба тражити у економској одрживости и њиховом образовању.

Према њеним речима, Пирот треба да буде пример за остале општине и градове у Србији, с обзиром на то да у том граду 99 одсто Рома има завршену школу, више од 70 одсто има средње образовање, а приближно 30 одсто њих одлучује се и за студирање.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Петер Буркхард истакао је да је ГИС важна прекретница у напорима Србије да побољша живот Рома, и потврдио да ће Мисија ОЕБС-а наставити да помаже нашој земљи у тим напорима.

Буркхард је рекао да ће путем ГИС-а моћи да се, на пример, прати и потрошња воде и електричне енергије у ромским насељима.

Шеф првог Сектора операција Делегације Европске уније у Србији Јоланда Сан Хосе навела је да је унапређење живота Рома важна област у процесу европских интеграција Србије и да то показује да наша држава озбиљно схвата преговарачко поглавље које се односи на људска права.

Државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Савета за унапређење положаја Рома и Декаде укључивања Рома Ненад Иванишевић објаснио је да се Србија већ укључила у наставак активности Декаде Рома, која ће бити настављена посредством једне организације чије је седиште у Сарајеву.

Иванишевић је најавио да ће следеће недеље бити основана радна група која ће имати задатак да до 15. септембра изради нову стратегију за целу Србију, као и да ће председник радне групе бити и председник Националног савета Рома.

Европска подршка за инклузију Рома је пројекат вредан 4,8 милиона евра, који финансира ЕУ и спроводи Мисија ОЕБС-а у Србији.

Пројекат обезбеђује подршку институцијама Србије у побољшању положаја Рома у приступу основним правима, грађанском учешћу, тржишту рада, образовању, здравству, социјалној заштити, адекватном становању и креирању.

Најважнији партнери пројекта су Канцеларија за људска и мањинска права, Министарство здравља, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Стална конференција градова и општина, НВО Праксис, Фонд за образовање Рома, Канцеларија за европске интеграције и Тим за социјалну инклузију и смањење сиромаштва.

Извор: www.srbija.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]