Европска комисија је 3. марта представила амбициозну Стратегију за права особа са инвалидитетом за период 2021–2030. године са циљем да обезбеди њихово пуно учешће у друштву равноправно са другима у ЕУ и изван ње.
Особе са инвалидитетом имају право да учествују у свим сферама живота, баш као и сви други.
Иако је током последњих деценија остварен напредак у приступу здравственој нези, образовању, запошљавању, рекреативним активностима и учешћу у политичком животу, бројне препреке су и даље присутне.
Време је да европске мере добију европску размеру.
Нова стратегија се надовезује на документ који јој је претходио – Европску стратегију за особе са инвалидитетом за период 2010-2020. године и доприноси спровођењу Европског стуба социјалних права, за који ће Европска комисија усвојити Акциони план, као оријентир политике запошљавања и социјалне политике у Европи.
Стратегија пружа подршку спровођењу Конвенције Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом на нивоу ЕУ и њених држава чланица појединачно.
Унапређење равноправног учешћа и борбе против дискриминације
У новој десетогодишњој стратегији, кључне иницијативе су засноване на три главне теме:
- Права ЕУ: Особе са инвалидитетом имају иста права као и други грађани ЕУ у погледу пресељења у другу државу или учешћа у политичком животу. Надовезујући се на искуства пилот пројекта који се тренутно спроводи у осам земаља, Европска комисија ће до краја 2023. године предложити увођење Европске инвалидске картице у свим земљама ЕУ, која ће олакшати међусобно признавање статуса особа са инвалидитетом између држава чланица и тиме помоћи овим особама у остваривању права на слободно кретање.
- Самосталан живот и независност: Особе са инвалидитетом имају право да живе самостално и да бирају где и са ким желе да живе. Као подршку самосталном животу и укључивању у заједницу, Европска комисија ће израдити упутство и покренути иницијативу за унапређење услуга социјалне заштите за особе са инвалидитетом.
- Борба против дискриминације и једнаке могућности: Циљ стратегије је да заштити особе са инвалидитетом од свих облика дискриминације и насиља. Она тежи обезбеђивању једнаких могућности и приступа правди, образовању, култури, спорту и туризму. Такође, мора бити загарантован и равноправан приступ здравственим услугама и запошљавању.
Шири контекст
Као што је председница фон дер Лејен најавила, Стратегија за права особа са инвалидитетом за период 2021–2030. године доприноси изградњи Уније једнакости, у садејству са
- Стратегијом о равноправности ЛГБТИК особа 2020–2025.
- Акционим планом ЕУ за борбу против расизма 2020-2025.
- Стратегијом о родној равноправности 2020–2025.
- и Стратешким оквиром ЕУ за Роме.
Конвенција Уједињених нација о правима особа са инвалидитетом (UNCRPD), усвојена 2006. године, представљала је велики помак у обезбеђивању права особа са инвалидитетом: све државе чланице ЕУ су њене уговорнице, а то је уједно и прва конвенција о људским правима којој се придружила и ЕУ.
Уговорнице Конвенције су дужне да промовишу, штите и поштују људска права свих особа са инвалидитетом, као и да обезбеђују њихову једнакост пред законом. Доношењем ове Стратегије, Европска комисија обезбеђује оквир за подршку ЕУ и њеним чланицама у спровођењу Конвенције.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар