Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Уручена уверења о положеном испиту познавања ромског језика

Објављено 30.09.2016.

cerez-1Поводом доделе уверења о положеном испиту ромског језика и културе полазницима пројекта „Увођење ромског језика са елементима националне културе у основне школе у Србији“, Центар за едукацију Рома и етничких заједница је организовао свечано уручење уверења у згради Филолошког факултета у Београду.

У оквиру свечаности присутнима су се обратили представник ЕУД Мирјана Максимовић, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Иванишевић, координатор пројекта и представник Центра за едукацију Рома и етничких заједница Љуан Коко, представник Министарства просвете, науке и технолошког развоја Ђурђица Ергић, представник Филолошког факултета Александра Вранеш, председник Националног савета ромске националне мањине Витомир Михајловић, професор ромског језика Рајко Ђурић и наставници ромског језика Александар Стојков и Зијуш Шаћировић.

Пројекат „Увођење ромског језика у основне школе у Србији“, који финансира Европска униј, а спроводи Центар за едукацију Рома и етничких заједница из Београда, има за циљ да побољша и развије образовне програме за изградњу капацитета деце и младих заинтересованих за област очувања и реализовања наставе ромског језика са елементима националне културе. Поред тога, пројектом ће се оснажити, едуковати и омогућити стицање сертификата за најмање 40 наставника предмета Ромски језик са елементима националне културе, као и подржати њихово ангажовање у школама у којима постоје услови да се реализује настава предмета Ромски језик са елементима националне културе.

Увођење изборног предмета Ромски језик са елементима националне културе ће се реализовати у најмање 40 школа у којима се настава спроводи на српском језику или језику друге националне мањине у Србији, док ће полазници изборног предмета бити ученици ромске националности и сви други заинтересовани ученици.

Пројекат „Увођење ромског језика са елементима националне културе у основне школе у Србији“ финансира Европска унија у склопу програма “Подршка Европске уније инклузивном друштву”. Трајање пројекта је 20 месеци, а укупна вредност пројекта је 159.000ЕУР.

Пројекат “Европска подршка инклузивном друштву”, који Европска унија финансира са 5,4 милиона евра,  има за циљ да обезбеди већу друштвену укљученост угрожених група у Србији као што су старија лица, деца, припадници мањина укључујући Роме и Ромкиње и други. ЕУ је кроз пројекат бесповратно доделила 4,3 милиона евра у виду 28 грантова, који ће се реализовати у 36 градова и општина у Србији до краја 2017. Пројекти, које спроводе републичке и покрајинске институције социјалне заштите, општине и градови, центри за социјални рад, удружења грађана, фондације, образовне установе и јавна предузећа, ће повећати обим и квалитет услуга на локалу у области  социјалне и здравствене заштите, становања, образовања и запошљавања и тиме ојачати друштвену укљученост угрожених група.

Пројекат спроводи Делегације Европске уније у Републици Србији у сарадњи са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања

Више о пројекту можете сазнати на www.socijalnainkluzija.rs

Извор: europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]