Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Усвојен Правилник о техничким стандардима приступачности

Објављено 04.06.2013.

Dizajn za sveМинистарство грађевинарства и урбанизма усвојило је Правилник о техничким стандардима приступачности. Документ је формулисан у складу са циљем да се створи одрживо изграђено окружење доступно свима, а њиме су обухваћени стандарди изграђених објеката и површина различитих намена. Правилник је намењен архитектама, дизајнерима, инжењерима, грађевинарима, власницима и управницима објеката, произвођачима, пројектантима, као и креаторима политике.

Правилник је објављен у Службеном гласнику број 46, од 24. маја 2013. године. Правилником се дефинишу услови које треба испунити приликом пројектовања, изградње, адаптације, пренамене и реконструкције објеката, како би такви објекти били приступачни.

Овакав приступ решава суштински важно питање живота у заједници за најмање 10% становништва, док ће за чак 40% популације представљати значајно олакшање живота и коришћења објеката, што пројектовање и изградњу за све чини социјално и економски исплативом инвестицијом. Наиме, када су објекти од самог почетка пројектовани у складу са овим Правилником, додатни трошкови за примену стандарда приступачности су минимални и, према потврђеним резултатима истраживања, крећу се од 0.1% до 0.5% од укупне изградње. Чак и таква мала инвестиција објекат чини вреднијим, функционалнијим, безбеднијим и удобнијим за све његове кориснике.

Број особа које имају неки облик инвалидитета, укључујући и старију популацију, све више расте, па је неопходно развијати и примењивати нова решења и производе како би им се олакашао живот. Стога овај Правилник треба да одговори на нове изазове и обухвати решења која излазе у сусрет потребама корисника. У ту сврху се овим Правилником уводи у употребу појам “Универзални дизајн (Дизајн за све)”, који подразумева дизајнирање производа, окружења, програма и услуга тако да сва лица могу да их користе у највећој могућој мери, без додатних адаптација.

Дизајн за све не искључује постојање асистивних средстава и помагала за поједине категорије особа с инвалидитетом када су им таква средства потребна.

Правилник је сачињен са намером да се на основу њих покрене консултативни процес са ширим кругом заинтересованих страна – организацијама цивилног друштва, стручним удружењима, академском заједницом, приватним сектором, локалних самоуправама – ради усклађивања релевантних прописа са међународним стандардима, прописима и конвенцијама у области приступачности и Дизајна за све.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва подржао је иницијативу за унапређење прописа у области приступачности, као и развој механизама за праћење ових прописа. Ову иницијативу су покренуле реномиране организације цивилног друштва које се баве унапређењем положаја особа са инвалидитетом у Републици Србији (Национална организација особа са инвалидитетом, Центар “Живети усправно”, Центар за самостални живот инвалида и Удружење за ревизију приступачности).

Кликните да преузмете Правилник о техничким стандардима приступачности.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]