Предузетнички hackaton 48h LeanLab, догађај који је дизајнирао и реализовао Impact Hub Београд у сарадњи са Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, успешно је окончан. Комбинујући методологију сличну hackaton-у са менторством, Design-Thinking методологијом, Core-Competence вештинама и агитовањем, 48h LeanLab је од 1. до 3. априла – током 48 часова – омогућио предузетничким идејама у почетном стадијуму, везаним за миграционе изазове са којима се суочава Европска унија, да се развију у пословне моделе. Од десет тимова који су одабрани да учествују у 48h LeanLab-у, чак шест је стигло до коначне презентације са којом аплицирају за Европско такмичење у социјалним иновацијама “Integrated Futures”.
48h LeanLab организован је са двојаким циљем: да подржи тимове из Србије у процесу аплицирања за ово такмичење, кроз ефикасну и брзу проверу идеја и развијање одрживости бизнис модела, као и да обезбеди повољно окружење у коме идеје тимова могу да израсту у пословне подухвате за регионална/међународна тржишта. Развој десет предузетничких идеја је поспешио радни простор у коме су чланови тимова имали прилику да раде на својим пројектима и да истовремено размене повратне информације са свим осталим учесницима, вршњацима, менторима и сручњацима. Тим Impact Hub-а је обезбедио реализацију Design-Thinking и Canvassing радионица, како би опремио учеснике овим релевантним и ефикасним алатима. Менторство је било кључно за развој пројектних идеја, а више од 15 ментора је изазивало учеснике и давало сугестије о концептима, стуктуирању трошкова и модела стицања прихода.
У раду Жирија учествовали су: Александар Рончевић (Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије), Душанка Илић (директор KutPoint), Paul Bell (међународни ментор и стручњак за развој), Daniel Nowack (директор Yunus Social Business Balkans – YSB) и Ненад Мославац (оснивач Impact Hub-а Београд). Награде жирија су додељене тимовима E(merge), 2Peers и LetTuceDo, а сви такмичари су похваљени за иновативне и добро осмишљене смеле идеје, међу којима су изградња поверења кроз peer-to-peer менторску подршку, апликација за ћаскање у оквиру које бот одговара на питања миграната и помаже им да се интегришу у новој земљи, као и SOS апликација која активира контакте за помоћ мигрантима у ситуацијама опасности.
Кликните да погледате фотографије са 48h LeanLab-а.
Више информација о реализацији 48h LeanLaba потражите у текстовима ментора Луке Пришуњка и Милоша Лазовића.
Оставите коментар