У склопу настојања да спрече бацање хране, бројни азијски ресторани у Немачкој почели су да наплаћују казне гостима који „не олижу тањире“. Ресторатери онима који поручују или узимају са „шведског стола“ више него што могу да поједу наплаћују рачун за евро до два већи. Немци иначе воде рачуна о разврставању отпада али не брину много шта бацају па се свакодневно баци и више од 200 грама хране по становнику.
Суши и грил ресторан Јуки (Yuoki) у Штутгарту, у немачкој покрајини Баден-Виртемберг, гостима који не заврше оброк наплаћује евро. Посетиоци који се одлуче за понуђени „Пробај 120“ (Taste 120) могу два сата да једу колико и шта желе са понуђеног „шведског стола“. Међутим, ако њихов тањир на крају не буде чист, платиће казну.
„То се зове ‘све што можеш да поједеш’ а не ‘све што можеш да натрпаш“, објашњава власник ресторана Гују Луан (Guoyu) који је у послу више од 20 година и добро су му познате гомиле хране које завршавају у отпаду.
„Као ресторатер не желиш да узнемираваш госте. Међутим, неки од њих не схватају систем ‘поједи колико можеш’ како треба“ , додаје власник Јукиа, пренео је сајт thelocal.de.
Истовремено јапански ресторан Окини у Диселдорфу, главном граду Северне Рајне-Вестфалије, наплаћује евро онима који оставе хладну храну а два евра онима који оставе топли оброк у тањиру.
На вебсајту тог ресторана гостима саветују да „наручују онолико колико могу да поједу“.
И кинеско-монголски ресторан Хималаја (Himalaya) у граду Мендену, такође у покрајини Северна Рајна-Вестфалија, кажњава оне који бацају храну. Особље тог ресторана увећава рачун за два евра по тањиру на коме остане више од 100 грама хране.
Иако Немци пажљиво разврставају отпад, нису баш претерано пажљиви када је реч о томе шта бацају, показало је истраживање Универзитета у Штутгарту урађено за Савезно министарство за потрошачка питања.
Сваки Немац баци у просеку 225 грама хране дневно, од чега је само трећина стварно за бацање. Истраживање је показало и да сваки грађанин Немачке годишње баци храну у вредности од око 235 евра.
Шемама које примењују ресторатери не само да се спречава бацање хране, већ се и помаже онима којима је то потребно. Тако власник Јукиа око 1.000 евра прикупљених од казни за остављену храну у тањиру није ставио у џеп већ донирао добротворним организацијама.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар