Пише: Николета Косовац (Блог о социјалном укључивању)
Светско првенство у фудбалу за бескућнике
Од првог тренутка када сам чула за светско првенство у фудбалу за бескућнике, не престајем да кујем планове за нову иницијативу у Лицуулице – формирање нашег тима и озбиљне припреме за учествовање на будућим првенствима. У међувремену сам постала велики фан овог првенства, ширим причу кад и где стигнем и радим на томе да и Лицеулице добије своје место на овом сјајном такмичењу.
У међувремену, док не окупимо свој тим и не постигнемо неке значајне резултате, упознаћу вас са самом идејом о светском првенству за бескућнике…
Мел Јанг, суоснивач the Big Issue и Харолд Шмид, уредник Мегафона, уличних новина у Аустрији, дошли су на идеју о организовању Светског првенства у фудбалу за бескућнике крајем 2001. године на Интернационалној конференцији уличних новина у Кејптауну. Две године касније, у Грацу, одржан је први турнир на коме је учествовало 18 репрезентација. Следеће године, од укупно 141 играча, чак 31 такмичар већ је имао стални посао.
Циљ Светског првенства за бескућнике је остваривање другачијег друштвеног утицаја на маргинализоване групе и скретање пажње на проблем сиромаштва у свету, као и промовисање позитивног утицаја фудбала као колективне игре. Код учесника се ствара осећај припадности, потребе и нужности тимске игре. Људи искључени из живота заједнице добијају нову перспективу и граде нове, здравије ставове о животу и самопоштовању.
На првенству се, поред стандардне шампионске титуле, додељује и низ других награда: за ферплеј, “Златна копачка” за најбољег стрелца, за најдостојантсвенији тим, за најбољи мешовити тим, за најбољег мушког, али и женског играча. Физичка спремност или предходно искуство најмање су битни услови за учешће на турниру. Игра се такозвани “улични фудбал”, све популарнија варијанта фудбала у свету: агресивна игра брзог темпа, а у тиму могу играти мушкарци и жене старији од 16 година. Играчи морају да буду бескућници, а једини извор њиховог прихода је продавање уличних новина, односно морају да буду део Интернационалне мреже уличних новина.
На првом турниру који је одржан 2003. године у Аустрији учествовало је 18 тимова да би се на прошлогодишњем првенству у Бразилу овај број попео на 64. Изражено у процентима за 71% учесника и учесница квалитет живота након турнира променио се на боље, 29% је добило посао, 32% се одлучило за наставак школовања, а 70% да се и даље активно бави фудбалом.
(…)
Оставите коментар