Чланство Србије у Европској унији подржава 59% грађана, а на евентуалном референдуму о приступању ЕУ 56% грађана би гласало за, док би против придружења било 26%, показују резултати истраживања ставова грађана Србије према ЕУ интеграцијама представљени 2. децембра. Они који су за улазак у ЕУ позивају се на просперитет, бољи стандард и веће шансе за запошљавање док се противници чланства плаше раста сиромаштва и незапослености, као и губитка националног идентитета. Више од половине испитаника очекује да Србија постане чланица ЕУ за десет година док 14% мисли да се то никада неће догодити.
У односу на исто истраживање из маја, проценат грађана који би на референдуму гласали за улазак у ЕУ је незнатно повећан, са 55 на 56%, док је проценат оних који би били против остао исти.
Према речима извршне директорке агенције ТНС Медиум Галуп Слађане Бракус, однос грађана према ЕУ је стабилан, тако да 44% има генерално позитивно мишљење о Унији док 28% има негативне асоцијације.
“Најчешћи разлози које наводе грађани који подржавају чланство у ЕУ су боља будућност, просперитет, боље шансе за запослење и бољи животни стандард. Они који су против чланства, а њих је 36%, као главне разлоге наводе повећање сиромаштва и незапосленост, губитак националног идентитета и суверенитета, експлоатацију природних ресурса”, казала је Бракус.
Она је навела да млађи и образованији имају позитивнији однос према ЕУ у односу на старије грађане нижег образовања, као и да чланство у ЕУ подржавају гласачи странака “демократске оријентације”, укључујући и владајуће партије.
Истраживање је показало да највећи број грађана, њих 46%, сматра да је признање независности Косова главни услов који Србија мора испунити како би постала чланица ЕУ, али и да је 64% грађана против признања независности у циљу уласка у Унију.
“Са друге стране, дијалог Београда и Приштине и нормализацију односа подржава око 60% грађана”, навела је Бракус и додала да је смањен број грађана који очекују да ће ЕУ поставити нове услове пред Србију у процесу придруживања.
Како је истакла, 53% грађана очекује да ће Србија постати чланица ЕУ за десет година или раније, док 14% сматра да се то никада неће догодити.
Бракус је додала да грађани спонтано перципирају Русију као највећег донатора док у понуђеној листи стављају Унију испред Русије, Немачке и Јапана.
Упитан како коментарише податак да већина грађана подржава чланство у ЕУ, али не и признање независности Косова, коју више од 60% грађана наводи као кључни услов придруживања, шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт је казао да Брисел не тражи од Србије да призна Косово већ свеобухватну нормализацију односа са Приштином.
Истраживање агенције ТНС Медиум Галуп спроведено је од 1. до 7. октобра, а обухватило је 1.247 испитаника.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар