Саветник потпредседника Владе Републике Србије и председника Координационог тела за родну равноправност Бранка Драшковић изјавила је 29. марта да то тело, кроз своја стратешка документа и акционе планове, посвећује посебну пажњу подршци вишеструко дискриминисаним и рањивим групама жена, којима припадају и Ромкиње.
Драшковић је на састанку са представницима Женског ромског центра Бибија, који је одржан поводом регионалне кампање Месец дана женског ромског активизма – „Имам право да имам права“, истакла да посебно забрињава податак да је проценат младих Рома који рано напусте школовање 80,4 одсто, док тај проценат у укупној популацији износи 7,8 одсто.
Док у укупној популацији 97 одсто деце упише основну школу, у ромској заједници их је 69 одсто, прецизирала је она и додала да основну школу заврши 64 одсто Рома.
Према њеним речима, средњу школу упише само 22 одсто ромске деце, а рано напусти школовање и не стекне потребне квалификације њих чак 80,4 одсто.
Драшковић је додала и да су рано ступање у брак и малолетничке трудноће велики проблеми који захтевају ангажовање читавог друштва и подизање свести о последицама.
Иако у укупној популацији имамо седам одсто млађих од 18 година који ступају у брак, у ромским насељима их је 57 одсто, а стопа рађања износи 38 одсто, упозорила је она.
На састанку је указано на то да је, захваљујући подршци државе, у матичне књиге рођених накнадно уписана 21 хиљада особа, ангажовано 75 здравствених медијаторки, 180 педагошких асистената, док је 525 деце добило стипендије за школовање.
Драшковић је оценила да је за унапређење положаја Ромкиња важно да им се пружи подршка да се школују, јер се једино на тај начин може даље радити на њиховом запослењу, економском оснаживању и спречавању насиља над женама.
Представник Ромског женског центра Бибија Славица Васић исказала је захвалност Координационом телу за родну равноправност на досадашњој подршци, и истакла да су циљеви овогодишње кампање економско оснаживање Ромкиња, учешће у политичком животу и борба против родно заснованог насиља.
Проблема је пуно, али заједничким радом постигли смо доста у претходном периоду, оценила је Васић.
Потпредседник Владе и председник Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић именована је да координира радом државних органа у вези са унапређењем положаја Рома и Ромкиња у Србији и њиховог укључивања у друштвени, економски, културни и политички живот, пре свега у областима у којима су најугроженији – упис у матичне књиге, образовање, становање, здравље и запошљавање.
У складу са тим, Координационо тело је усвојило нову Националну стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2016. до 2025. године, формирано је Координационо тело за праћење реализације те стратегије, а ускоро ће бити усвојен и акциони план са конкретним мерама за унапређење положаја ромске заједнице.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар