Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Јавна расправа о Нацрту Поглавља 4 Приоритетних структурних реформи за Програм економских реформи (ERP) 2017-2019.

Објављено 13.01.2017.

У оквиру процеса економског и фискалног надзора државе чланице Европске уније (ЕУ) израђују документе којима се обезбеђује мултилатерални надзор и координација економских политика ЕУ. У циљу припреме за поменути процес, Република Србија, као држава кандидат за пријем у чланство ЕУ, у претприступном периоду израђује документ под називом Програм економских реформи („Economic Reform Programme“ – ERP). Република Србија већ поседује искуство у изради ERP-а, а у току је трећи циклус израде овог стратешког документа и то за период 2017– 2019.

Према методологији за израду ERP документа, прва три поглавља се односе на макроекономски и фискални оквир, који је представљен у Фискалној стратегији за 2017. годину са пројекцијама за 2018. и 2019. годину и који уједно служи као основа за израду Поглавља 4 које се односи на приоритетне структурне реформе.

У ширем контексту, економско управљање („economic governance“) подразумева дефинисање и приоритизацију структурних реформи у циљу отклањања препрека привредном расту и развоју, као и повећању конкурентности националне економије. Структурне реформе у оквиру Поглавља 4 ERP 2017 – 2019, у складу са смерницама Европске комисије (ЕК), организоване су у девет кључних области: управљање јавним финансијама, тржиште енергије, транспорта и телекомуникација, секторски развој, пословни амбијент и смањење сиве економије, истраживање и иновације, подстицање спољне трговине и инвестиције, образовање и вештине, запосленост и тржиште рада, социјално укључивање, смањење сиромаштва и једнаке могућности.

ERP је преносни („rolling“) програм тако да сваки  нови циклус његове израде треба да, у извесној мери, представља континуитет у области приоритета. Одабране приоритетне структурне реформе су у складу са приоритетима дефинисаним у националним документима, националним и регионалним стратегијама, кључним документима у процесу приступања Републике Србије ЕУ и препорукама Савета за економска и финансијска питања ЕУ („ECOFIN Council“).

У циљу обезбеђивања што ширег консензуса приликом избора приоритетних реформских мера, обављене су интензивне интересорне консултације преко ERP координатора у ресорним министарствима, као и консултације са ЕК и OECD за припрему Прелиминарне листе приоритетних структурних реформи за ERP 2017-2019.

У оквиру процеса консултација за заинтересованом јавношћу, који је ове године шири него претходне, Прелиминарна листа приоритетних структурних реформи која обухвата 15 структурних реформи, била је предмет јавне расправе у периоду од 18. октобра до 1. новембра 2016. године. Препоруке, које су добијене том приликом, узете су у обзир приликом израде Поглавља 4 Приоритетне структурне реформе за ERP 2017-2019.

Поглавље 4 Приоритетне структурне реформе за ERP 2017-2019, у својој интегралној верзији доступно је јавности од 9. до 23. јануара 2017. године. Планирано је да у другој половини јануара 2017. године ERP 2017-2019 усвоји Влада Републике Србије, након чега ће документ бити достављен ЕК крајем јануара 2017. године.

ERP ће бити размотрен са ЕУ, тачније са министрима финансија и привреде, представницима централних банака држава чланица ЕУ и надлежним европским институцијама, средином маја 2017. године у оквиру економског дијалога, на састанку Савета ЕУ за економска и финансијска питања на коме ће бити усвојене и нове препоруке Савета ЕУ учесницима у процесу (Западни Балкан и Турска).

Своје коментаре и сугестије на Поглавље 4 Приоритетне структурне реформе ERP 2017-2019 сви заинтересовани могу да доставе на адресу електронске поште: sanja.mesanovic@mfin.gov.rs до 23. јануара 2017. године.

ERP 2016-2018 као и пратећа документа можете преузети на www.mfin.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]