У оквиру процеса економског и фискалног надзора државе чланице ЕУ израђују документе којима се обезбеђује мултилатерални надзор и координација економских политика Европске Уније (ЕУ). У циљу припреме за поменути процес, Република Србија, као држава кандидат за пријем у чланство ЕУ, у претприступном периоду израђује документ под називом Програм економских реформи („Economic Reform Programme“ – ERP). Република Србија већ поседује искуство у изради овог стратешког документа, а у току је трећи циклус израде ERP–а за период 2017 – 2019.
У ширем контексту, економско управљање („economic governance“) подразумева дефинисање и приоритизацију структурних реформи, у циљу отклањања препрека привредном расту и развоју, као и повећању конкурентности националне економије. Структурне реформе, у оквиру поглавља 4. ERP 2017 – 2019, у складу са смерницама Европске комисије (ЕК), организоване су у девет кључних области: управљање јавним финансијама; тржиште енергије, транспорта и телекомуникација; секторски развој; пословни амбијент и смањење сиве економије; истраживање и иновације; подстицање спољне трговине и инвестиције; образовање и вештине; запосленост и тржиште рада; социјално укључивање, смањење сиромаштва и једнаке могућности.
ERP је преносни („rolling“) програм тако да сваки нови циклус његове израде треба да, у извесној мери представља континуитет у области приоритета. Одабране приоритетне структурне реформе су у складу са приоритетима дефинисаним у националним документима, националним и регионалним стратегијама, кључним документима у процесу приступања Републике Србије Европској унији и препорукама Савета за економска и финансијска питања ЕУ.
У циљу обезбеђивања што ширег консенсуса приликом избора приоритетних реформских мера, обављене су интензивне интересорне консултације преко ERP координатора у ресорним министарствима, као и консултације са Европском комисијом и OECD за припрему Прелиминарне листе приоритетних структурних реформи за ERP 2017-2019.
Прелиминарна листа приоритетних структурних реформи која обухвата 15 структурних реформи, као предмет ове јавне расправе, стављена је на увид јавности од 18. октобра до 1. новембра 2016. године. Документ ERP 2017-2019 биће стављен на увид јавности пре званичног усвајања на Влади Републике Србије, након чега ће бити достављен Европској комисији крајем јануара 2017. године.
ERP ће бити размотрен са ЕУ, тачније са министрима финансија и привреде, представницима централних банака држава чланица ЕУ и надлежним европским институцијама, средином маја 2017. године у оквиру економског дијалога, на састанку Савета ЕУ за економска и финансијска питања (ECOFIN Council) на коме ће бити усвојене и нове препоруке Савета ЕУ учесницима у процесу (Западни Балкан и Турска).
Сви заинтересовани своје коментаре и сугестије на Прелиминарну листу приоритетних структурних реформи треба да доставе на следећу електронску адресу: sanja.mesanovic@mfin.gov.rs до 1. новембра 2016. године.
ERP 2016-2018 као и пратећи документи, могу се наћи на адреси www.mfin.gov.rs.
Оставите коментар