Организација People in Need са задовољством представља своју прву шему грантова за заједнице у Србији под окриљем пројекта „Јачање локалних гласова за равноправан развој” (Amplifying Local Voices for Equitable Development – ALVED). Ову шему грантова подржава Фонд за сукобе, стабилност и сигурност Владе Уједињеног Краљевства (Conflict, Stability and Security Fund – CSSF).
Пандемија вируса Covid-19 је за заједнице широм Србије донела изазове без преседана, уз огроман економски, социјални, политички и културни терет по друштво. Открила је недостатке у процесу пружања јавних здравствених услуга и информисања, и снажно утицала на ионако несигурну егзистенцију многих становника. Штавише, Covid-19 посебно је погодио маргинализоване и невећинске заједнице, које имају неједнак ниво приступа ресурсима и информацијама на свом језику.
Цивилно друштво има важну улогу у пружању помоћи заједницама да се изборе са последицама пандемије вируса Covid-19. Само организације цивилног друштва које делују на терену и које су блиске заједницама којима служе могу истински разумети специфичне проблеме које ствара ова ситуација. Сходно томе, у овом позиву снажан нагласак стављен је на пројекте који одражавају потребе локалне заједнице и баве се добро дефинисаним проблемом.
Препознајући кључну улогу коју локалне организације цивилног друштва (ОЦД) и неформалне групе могу да имају као агенти промена који се залажу за чланове тог друштва, ова шема грантова настоји да подржи локалне иницијативе засноване на заједници које помажу у борби против последица насталих због утицаја пандемије вируса Covid-19 на локалне заједнице, истовремено превазилазећи етничке поделе.
У Србији, ова шема грантова отворена је за ОЦД и неформалне групе за спровођење пројеката у следећим јединицама локалне самоуправе: Бујановац, Лебане и Врање. Циљ и резултати пројекта требало би да су усмерени на становнике или друге заинтересоване актере који се налазе у датим јединицама локалне самоуправе.
Детаљнији позив за пријављивање и неопходна документација доступни су на српском, албанском и енглеском језику.
Више информација на www.clovekvtisni.cz
Оставите коментар