Имајући у виду да је прање руку сапуном и чистом водом од кључног значаја у борби против вируса COVID-19, у читавом свету владе морају да обезбеде непрекидан приступ довољној количини воде за оне групе становништва које живе у најнеповољнијим условима, рекли су УН експерти.
„Глобална борба против пандемије има мале изгледе за успех уколико лична хигијена, као главна мера за спречавање заразе, није доступна за 2,2 милијарде људи који немају приступ чистој води“, подвукли су експерти.
„Апелујемо на владе да сместа забране искључивање воде онима који не могу да плате рачуне за воду. Такође је од кључног значаја да током трајања кризе бесплатно достављају воду особама које живе у сиромаштву, као и онима које ће погодити предстојећа економска криза. Пружаоци услуга из јавног и приватног сектора морају се обавезати на то да ће спроводити ове основне мере.“
„За оне који живе са највише привилегија, прање руку сапуном и чистом водом – што је главна одбрана од вируса – представља једноставну радњу. Али за неке групе становништва широм света, то је луксуз који не могу да приуште.“
УН експерти су поздравили мере које су неке владе најавиле у циљу ублажавања последица губитка радних места, што ће вероватно да се догоди услед епидемије, и позвали су на усвајање јавних политика које ће омогућити непрекидан приступ води и санитацији.
„Особе које живе у нехигијенским насељима, бескућници, сеоско становништво, жене, деца, старији, особе са инвалидитетом, мигранти, избеглице и све друге групе подложне последицама пандемије морају да имају непрекидан и приуштив приступ довољној количини воде. За њих, то је једини начин да се придржавају препорука здравствених институција и примењују строге мере хигијене“, изјавили су УН експерти.
Они су изразили своју забринутост да ће економски рањиве групе становништва постати жртве зачараног круга. „Ограничен приступ води значи да је за њих већа вероватноћа да ће се заразити. Зараза води ка болести и мерама изолације, што онда људима без друштвене сигурности отежава да и даље зарађују за живот. Самим тим, њихова рањивост расте, што онда води ка још ограниченијем приступу води. Владе морају да спроведу мере да прекину овај циклус.“
„Током нашег мандата, наставићемо да инсистирамо да је потребно омогућити да ‘нико не буде изостављен’. Владе морају да обрате посебну пажњу на маргинализоване групе које су ретко у средишту јавних политика везаних за воду и санитацију. С обзиром на COVID-19, ова порука има још већу тежину“, изјавили су.
Извор: www.ohchr.org
Оставите коментар