Буџет Европске уније може бити снажан покретач раста и развоја. Фондови Европске уније помажу трансформацију мање развијених региона и смањују неједнакост широм Европске уније.
Ипак, нови извештај Европског института за родну равноправност (EIGE) процењује да се мање од 1% Структурних и инвестиционих фондова Европске уније издваја за унапређивање родне равноправности, при чему се увођење родне политике у главне токове третира као тема која нема велики утицај на постојећи садржај програма финансирања.
Предлози за буџет после 2020. године – Вишегодишњи финансијски оквир Европске уније (MFF) – показују још нижи степен амбиције. Ово је у супротности са правним и политичким обавезама Европске уније да се премости јаз међу половима који опстаје широм свих држава чланица.
„Док Европска унија саставља свој ‘буџет за будућност’, ми износимо предлоге како да следећи MFF буде од користи за будућност читавог становништва. Тренутно жене зарађују мање, проводе више времена око неге и кућних послова и на крају заврше са значајно нижим пензијама него мушкарци. Програми финансирања представљају најдиректнији начин да ресурси Европске уније дођу до оних којима су потребни и да имају утицај на животе појединаца – родно буџетирање би обезбедило женама и мушкарцима једнаку корист”, рекла је Вирџинија Лангбек, директорка EIGE.
Родно буџетирање је инструмент који помаже да се идентификују различити положаји и потребе жена и мушкараца и да се у складу с њима алоцирају одговарајући ресурси. Ово може укључити препознавање неплаћеног рада жена: више од једне трећине жена широм Европске уније свакодневно брине о члановима породице, док скоро 80% њих кува или обавља кућне послове. Ово доводи до тога да је, у односу на мушкарце, мање жена стално запослено, а да је јаз између полова у заради неких 40%. Буџети који инвестирају у јавне услуге као што су превоз или брига о деци могу да помогну да се такве неједнакости ублаже.
Извештај „Родно буџетирање: увођење родне политике у буџет Европске уније и оквир макроекономске политике“ детаљно описује како институције и државе чланице Европске уније могу да допринесу унапређењу родне равноправности кроз побољшано родно буџетирање.
Препоруке обухватају следеће мере:
- Постављање родне равноправности као приоритета у оквиру целог MFF
- Институционализацију метода увођења родне равноправности у јавне политике и мониторинг њиховог утицаја у свим фондовима
- Дефинисање буџетских циљева којима се поспешује родна равноправност
- Увођење система за праћење финансирања унапређења родне равноправности у оквиру свих финансијских програма.
Истраживање које је реализовао EIGE показује да би сужавање родног јаза у Европској унији могло да резултира са додатних 10 милиона послова и порастом БДП-а од 3,15 трилиона евра до 2050.
Напомена: Структурни и инвестициони фондови Европске уније (ESIF) обухватају Европски регионални фонд за развој (ERDF), Европски социјални фонд (ESF), Кохезиони фонд (CF), Европски пољопривредни фонд за рурални развој (EAFRD) и Европски фонд за поморство и рибарство (EMFF). Фондови чине око 76% укупног буџета Европске уније.
Сазнајте више…
- Родно буџетирање: увођење родне политике у буџет Европске уније и оквир макроекономске политике
- Методе и инструменти увођења родне политике у главне токове: родно буџетирање
- Економске добробити родног буџетирања
- Родни јаз у пензијама у Европској унији
Извор: eige.europa.eu
Оставите коментар