Ова прича део је стремљења TACSO Србија и TACSO Грађанских иницијатива да промовише примере добре праксе организација цивилног друштва у Србији и мотивише друге организације које свакодневно улажу енергију и напор у креирању бољег друштва за све грађане и грађанке Србије.
Зајечар је град врло близу границе са Бугарском. Осим што је због своје географске локације етнички мешовит, овај град се налази и на мигрантској рути ка бољем животу.
Несрећа коју рат доноси је нама са Балкана веома добро позната и зато је посебно значајан рад младих људи који су решили да не седе скрштених руку и посматрају како разни трговци људима и кријумчари зарађују на нечијој муци.
iHo значи I’m Human Organization и односи се на то да смо сви људи пре свега и да зато морамо да се ослонимо на подршку једни других.
Пре него што је добио своје званично име и регистрациони број iHo је окупио људе добре воље и заједничких вредности и пружао помоћ и заштиту избеглицама.
Овај видео приказује део нашег рада у Зајечару кроз пројекат #ХвалаСрбијо који се заснива на сваком могућем виду помоћи и подршке угроженим породицама. Циљ пројекта је створити мрежу између породица којима је потребна подршка/посао и људи који су вољни и спремни да пруже помоћ било донирањем хране/одеће/школске опреме или ступањем у директан контакт са породицама и уручивањем пакета лично.
iHo је до сада је помогао више од 10.000 миграната пружајући им привремено склониште са струјом и интернетом у центру града Зајечара, Димитровграду и на граничном прелазу са Мађарском – Келебија. Такође, iHo је ту да им пружи помоћ при њиховом контакту са надлежним установама као што су полиција, суд или преводилачке услуге, ради превазилажења разних баријера(културолошке, језичке, правне).
iHo сарађује са више других организација јер имају велику жељу да се умрежавају и шире поруку љубави и толеранције. “Веома смо срећни што можемо да објавимо наше ново партнерство које смо данас током ‘Сајма организација цивилног друштва’ у организацији TACSO Грађанских Иницијатива потписали са ‘Друштвом Рома’ из Зајечара”.
Од како су границе затворене iHo се бави обукама волонтера за рад са угроженим категоријама. „Пројекат је намењен едукацији волонтера који раде са избеглицама у партнерским земљама (Авганистан, Сирија, Пакистан). Свака 3 месеца по 4 дана, представници организација ће бити непосредни сведоци рада организације домаћина“, каже Тарек Мухрат оснивач организације „Ја сам човек – iHo“.
На наше питање зашто је важно да се помажемо из IHo-а поручују: “Зато што смо људи пре свега.”
Извор: www.gradjanske.org
Оставите коментар