Регулаторни индекс Србије (РИС), који су NALED и USAID BEP 23. јануара 2013. године представили стручној и широј јавности у Данас конференс центру, има за циљ да буде објективни показатељ транспарентности законодавног процеса, квалитета и трошкова припреме и примене закона, ажурности државе у спровођењу прописа и ефикасности у уклањању препрека за пословање. Захваљујући овом инструменту, јавност ће моћи да прати шта је Влада урадила током године на поправљању пословног амбијента, као и која министарства одговорно обављају свој посао, а њихов учинак биће анализиран кроз шест кључних компоненти.
Скупу су присуствовали истакнути представници државних и међународних институција, донатора и амбасада, компанија – Канцеларија Светске банке у Београду, USAID BEP, Канцеларија за регулаторну реформу, ПКБ, Делегација ЕУ у Србији, Економски институт, Амбасаде Данске, Канаде, Јапана, Израела и САД, Фондација Конрад Аденауер, Advantage Austria, Савез страних инвеститора – FIC, AmCham, CEDEF, Телеком, Asseco SEE, Coca-Cola, Contango, TPA Horwath, URBIS Design, медији.
У уводном делу обратио се Топлица Спасојевић, потпредседник УО NALED-а истакавши да овај пројекат помера границе у изградњи бољег пословног амбијента у Србији. Спасојевић се захвалио свима онима који су допринели креирању индекса, посебно USAID BEP-у, Ipsos Strategic Маркетингу и Бранку Радуловићу, професору Правног факултета у Београду.
„Од данас па сваке наредне године јавност у Србији имаће још један инструмент којим ће моћи да измери колико је заиста учињено на поправљању пословног амбијента у нашој земљи и самим тим подизању стандарда за грађане“ – рекао је Спасојевић.
Џо Лаутер, директор USAID-овог Пројекта за боље услове пословања у Србији (USAID BEP) изразио је велико задовољство што је USAID подржао један овакав пројекат јер како је рекао из свог личног искуства након 15 година рада у овој области у више од двадесет земаља света, Регулатрони индекс Србије до сада представља најбољи инструмент за оцену квалитета рада владе и регулаторног окружења у једној земљи. Како је додао USAID ће наставити и даље да подржава нове иницијативе за реформе и унапређење регулаторног окружења у Србији.
Више информација на: http://www.naled-serbia.org
Оставите коментар