Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

UNICEF у Србији је спровео истраживање о друштвено-одговорном пословању усмереном ка деци

Објављено 18.08.2016.

unicef_csrUNICEF у Србији спровео је крајем 2015. године истраживање у сарадњи са великим предузећима у Србији, с циљем да се процени колико пословни сектор примењује принципе одговорног пословања са фокусом на децу, као и колико је присутна свест о њиховом утицају на децу и породице.  Истраживање је такође показало колико су успешна предузећа посвећена и доприносе поштовању и подржавању дечијих права. У оквиру истраживања, мапиране су добре праксе друштвено-одговорног пословања (ДОП) усмереног ка деци.

Резултати истраживања указују да пословни сектор високо вреднује активности ка деци, услед чињенице да су деца будућност друштва и да се њиховом подршком на најбољи начин подстичу вредности за које се залажу појединачна предузећа. Простор за унапређењем треба тражити у систематизовању појединачних активности пословног сектора у циљу развоја свеобухватног и обједињеног приступа дечијим правима, усвајањем стратешких докумената која подржавају или регулишу права деце.

Пословни сектор неминовно остварује велики посредни и непосредни утицај на децу – као члановима породица запослених, локалне заједнице, будућим запосленима, потрошачима и пословним лидерима. Самим тим, предузећа свесно или несвесно имају велику моћ да допринесу добробити и поштовању права деце, или да их наруше. Зато су UNICEF, Save the Children и Глобални договор Уједињених нација развили Принципе пословања и права деце, а како би се сагледао свеобухватни утицај пословног сектора на децу и посветила већа пажња повезаности између бизниса и дечијих права.

Истраживање у којем је учествовало 35 великих предузећа у Србији са развијеном и препознатом праксом одговорног пословања, део је напора UNICEF-а да подржи примену поменутих Принципа у Србији. Основни показатељи истраживања потврђују развијену свест и посвећеност ка ДОП-у, дечијим правима, и њихово вредновање у досадашњим и будућим одговорним активностима:

  • 89% испитаника истиче важност ДОП-а усмереног ка деци; од тога га готово половина сматра приоритетним;
  • велики број предузећа у претходном периоду интензивирало је друштвено-одговорне активности усмерене ка деци (63%) услед значајног пораста видљивости потреба и проблема са којима се деца суочавају;
  • од спроведених активности и програма, доминирају унапређење здравља деце и здравих стилова живота (63%), формалног/неформалног образовања (60%) и услова за живот у заједници (51%), уз нову област подршке у односу на досадашња истраживања – подршка деци избеглицама и мигрантима (37%);
  • као примери добре праксе нарочито се истичу Теленор, Нордеус, ЕПС, Wiener Staedtische осигурање, Металац и ИКЕА, који су поред појединачних пројеката за подршку и унапређење права деце стратешки систематизовали поштовање Принципа пословања и права детета.

„Будућност сваке земље зависи од способности и талента њених грађана. Улагање у децу и омладину је од кључне важности за свако друштво и економију, а нарочито за Србију у којој живи само 17,6%  деце млађе од 18 година. Зато  је свако дете  драгоцено и од суштинске је важности да се у њега или њу улаже од почетка живота. Заштита дечијих права помаже да се изграде јаке, добро образоване заједнице које су од виталног значаја за стварање стабилног и продуктивног пословног окружења. UNICEF ће у наредном периоду пружити стручну подршку пословном и цивилном сектору, како би се појединачне активности које подржавају добробит деце развиле у свеобухватни и интегрисан приступ дечјим правима,“  истакао је поводом спроведеног истраживања Michel Saint-Lot, директор UNICEF-а у Србији.

Наиме, упркос охрабрујућим резултатима истраживања, постоји простор за додатним унапређењем у области системског регулисања дечијих права кроз стратешка документа и пословне политике, претежно услед чињенице да нешто мање од половине испитаних предузећа не поседује усвојену стратегију ДОП-а. Самим тим, због недостатка интегрисаног приступа ДОП-у усмереног ка деци, онемогућен је и утицај на цео спектар права деце, попут процене и извештавања о негативном утицају пословања на права деце, процедурама провере старости младих радника, усвајању принципа за заштиту деце од насиља, злостављања и експлоатације, процене прилагођености производа деци и провере њихове безбедности, идентификовања ризика и утицаја маркетиншких активности на децу, и сл.

С обзиром на чињеницу да је тек нешто више од трећине испитаника упознато са садржајем документа Принципи пословања и права деце, UNICEF ће у наступајућем периоду у сарадњи са пословним удружењима пропагирати десет његових принципа ка пословном сектору, с циљем да подржи његово системско увођење у стратешка документа путем партнерстава, обука и пружањем стручне подршке. Додатно, UNICEF ће развити и различите видове подршке за подизање капацитета организација цивилног друштва које су усмерене ка промоцији и унапређењу права деце у Србији, с циљем увећања њиховог утицаја на ДОП-а у Србији.

Кликните да преузмете публикације:

Извор: www.unicef.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]