Циљ овог истраживања је да се прикупе упоредиви подаци о приходима, сиромаштву, социјалној искључености и условима живота. Истраживање је први пут спроведено у мају и јуну 2013. године на узорку од 8.008 домаћинстава. Подаци ће се користити за добијање социјалних индикатора на нивоу Републике Србије и биће међународно упоредиви.
За постизање наведеног циља, у складу са методологијом истраживања, обезбедиће се две врсте података на годишњем нивоу:
- Подаци пресека стања (енг. Cross-sectional) – ови подаци се односе на одређено време или за одређени период и дају информације о примањима, сиромаштву, социјалној искључености и другим условима живота, и
- Подаци праћења стања (енг. Longitudinal) – подаци о променама на индивидуалном нивоу у периоду од четири године.
Јединице посматрања су изабрана домаћинства према плану узорка, било да је реч о самачким или вишечланим домаћинствима, као и сви чланови домаћинства старости 15 и више година. Оквир за избор узорка Анкете у 2013. години је Попис становништва, домаћинстава и станова 2011. године.
При спровођењу овог истраживања примењена су методолошка решења која су усклађена са препорукама и дефиницијама Еуростата (EUROSTAT – European Statistical Office), чиме је обезбеђен најважнији извор за међународно поређење података Републике Србије са другим земљама у области статистике сиромаштва и социјалне неједнакости.
Више о приходима и условима живота у Србији видети:
- Трећи национални извештај о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва у Републици Србији за период 2014-2017. године
- Други национални извештај о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва
- Србија – Приходи и услови живота
- Подаци о потрошњи приходима и условима живота
- База података EU ‒ SILC, са подацима за Републику Србију
Више о бази података EU ‒ SILC видети на:
Методолошке студије и публикације о бази података EU ‒ SILC: