Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Индекс друштвеног развоја градова и општина

Објављено 25.12.2018.

Lidija KuzmanovПише: Лидија Кузманов, аналитичарка друштвеног утицаја и саветница менаџерке за финансије, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је припремио ново, допуњено издање Индекса друштвеног развоја градова и општина. Индекс друштвеног развоја је композитни индекс који омогућава поређење постигнутог нивоа друштвеног развоја међу градовима и општинама Републике Србије.

Индекс пружа могућност поређења квалитета живота у градовима и општинама, који се може сортирати, у зависности од личних приоритета, према шест области: демографија, економска активност, образовање, социјална заштита, здравствена заштита, остали показатељи квалитета живота и друштвене партиципације. Индекс покрива период од 2011. до 2016. године и мери друштвени развој на скали од 1 до 100, при чему већа вредност индекса значи и боље услове за живот у одређеној јединици локалне самоуправе.

Према резултатима Индекса, ниво постигнутог друштвеног развоја у Републици Србији се није значајније променио у 2016. у односу на 2011. годину. Демографска слика се није значајније мењала у протеклом периоду, те је настављен тренд старења становништва, уз повећање индекса зависности становништва (млади и стари) и посебно индекса зависности старих. Економска активност је позитивно утицала на друштвени развој у протеклом периоду уз раст запослености, смањење незапослености и номинални раст просечне нето зараде. У домену образовања, уз пораст расхода за образовање по становнику, остварен је напредак на пољу укључивања деце узраста до 3 године у јаслице, док је удео деце старости од 3 године до поласка у припремни предшколски програм готово непромењен. Здравствена заштита је остварила напредак у погледу продуженог очекиваног трајања живота, док је стопа вакцинације деце у опадању. Удео корисника новчане социјалне помоћи и дечијег додатка релативно је стабилан у целокупном посматраном периоду (2011–2016), док су просечне пензије оствариле номинални раст, а расходи за социјалну заштиту по становнику номинални пад. Остали показатељи квалитета живота и друштвене партиципације указују на побољшање положаја жена у политичком животу, уз благи пораст апстиненције на изборима.

У циљу даљег унапређивања нивоа друштвеног развоја на локалном нивоу, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва је у оквиру скупа под називом „Креирање јавних политика на локалном нивоу заснованих на подацима“, који се одржао у четвртак, 13. децембра 2018. године, поред представљања Индекса друштвеног развоја такође најавио и други по реду програм Локалне иницијативе за социјално укључивање и смањење сиромаштва (LIP) – грант шема за локалне самоуправе.

Прва грант шема LIP Програма је спроведена 2015/16. године и у оквиру ње је подржано 11 локалних иницијатива у пет тематских области, које покривају територију 21 јединице локалне самоуправе у три региона у Србији – Јужна и Источна Србија, Шумадија и Западна Србија и Војводина.

LIP Програм 2019/2020. године ће пружити прилику локалним самоуправама да спроведу своје пројектне идеје/инцијативе, у партнерству са организацијама цивилног друштва, на тему: Локални механизми за социјалну инклузију кроз интерсекторске политике друштвеног развоја. Јавни позив за подношење предлога пројеката ће бити објављен крајем јануара 2019. године.

(Текст је изворно објављен као Уводник 54. Билтена о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва.)

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]