Листа дигиталних алата за рад са децом и ученицима којима је током учења на даљину потребна додатна подршка креирана је у циљу подршке образовно-васпитном раду током учења на даљину: за наставу и ваннаставне активности, васпитно-образовни рад, као и за развој вештина за свакодневни живот. Листа нуди широк избор бесплатних дигиталних алата за наставне и друге активности са децом и ученицима са сметњама у развоју и тешкоћама у учењу. Примена ових дигиталних алата запосленима у образовању помаже да осигурају квалитетно и приступачно учење на даљину за свако дете и ученика.
Овде можете пронаћи:
- апликације за рад са ученицима са сметњама у говору
- апликације за децу/ученике са сензорним сметњама
- апликације и софтвери за децу/ученике са моторичким сметњама
- апликације и софтвери за децу/ученике са тешкоћама у учењу ( дислексија, дискалкулија)
- апликације за развијање мотивације и различитих вештина за учење и свакодневни живот
- апликације за групни рад с ученицима
- платформе за креирање видеа, филмова, анимација или текстуалних прича
- додатке за приступачност за iOS и Windows производе
- водиче за приступачност наставних материјала, видеа
- линкове за бесплатне образовне платформе
- додатне образовне апликације
Дигитални алати су погодни за превазилажење појединих баријера у учењу и корисни су за индивидуализацију рада са децом и ученицима који имају одређену развојну сметњу. Већина алата је доступна на српском језику, док су неки доступни само на енглеском језику. Поједини алати имају вишеструке намене, док су неки пројектовани само за iOS уређаје. Овакве специфичности су посебно наглашене у описима.
Поред листе алата, налазе се и линкови до сада одржаних конференција, предавања и скупова на тему употребе информационо-комуникационих технологија у образовању на свим нивоима образовања и посебним деловима који се односе на инклузивно образовање. Наведене конференције биле су подржане од стране Министарства просвете, науке и технолошког развоја.
Листа дигиталних алата настала је у сарадњи Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва и UNICEF-а.
Надамо се да ће ови дигитални алати допринети квалитетнијој и праведнијој настави на даљину.
Оставите коментар