Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Наредна фаза инклузивне моде: дизајн и за особе са инвалидитетом

Објављено 06.09.2017.

00-lede-parsons-open-labПреузето са Блога о социјалном укључивању

Недовољно је рећи да ми који немамо потешкоће са моториком руку и ногу ни не схватамо колико нам је лако да купимо одећу. Жалимо се на то што не можемо да нађемо одговарајућу величину, често смо разочарани нашим омиљеним дизајнерима или смо преплављени када уђемо у велике продавнице познатих робних марки – толико много опција, а толико мало времена… Ако сте из ма ког разлога корисник или корисница колица, ваше опције су суженије. Ако седите цео дан или сте делимично непокретни, ваша одећа мора да буде једноставна за облачење, направљена од квалитетних материјала, да вас не ограничава, а уз то и да буде довољно издржљива да се не оштети у контакту са точком, нарочито на рукавима. Јакне не смеју да буду предугачке, јер се у том случају вишак материјала нагомилава око струка. Одећа за кишно време је тек посебна тема.

Open Style Lab је непрофитна организација која се бави проналажењем решења за горепоменуте проблеме. Open Style Lab је недавно одржао своју четврту модну ревију у Parsons School of Design, где су четири тима дизајнера, инжењера и радних терапеута приказала различите одевне предмете који су дизајнирани посебно за клијента који је корисник колица.

Grace Jun, извршна директорка Open Style Lab-а, организовала је прву ревију на MIT-у 2014. године и од тада се бави креирањем одеће за особе са аутизмом, оштећеним видом, церебралном парализом и другим врстама потешкоћа. Ове године, одлучила је да изабере четири клијента са наизглед сличним оштећењима кичмене мождине. „Желела сам да покажем да то што две особе имају сличну врсту инвалидититета не значи да су истеˮ, изјавила је за Vogue. „Доста смо причали о искуству корисника, питали смо клијенте коју линију метроа најчешће користе, како се крећу кроз Њујорк, шта све један њихов дан подразумева, како бисмо истакли да је дизајн холистички процес.ˮ Једна клијенткиња је желела свечани комбинезон који би могла да носи на вечере и догађаје које често посећује, други клијент је желео сако који би носио на предстојећем венчању, док су два клијента изразила жељу за кишним јакнама. Кишобран није опција када си корисник мануелних инвалидских колица.

Након 10 недеља интензивног истраживања и дизајнирања – да не помињемо честе разговоре са клијентима и њихове посете – сваки тим је представио своје пројекте панелу судија, који је доделио новчану награду победничком тиму како би финансирао производњу одеће коју је дизајнирао. Тимови су приказали видео снимке, инфографике и фотографије радног процеса како би објаснили не само техничке детаље одевних предмета него и како су поједини аспекти одевног предмета усклађени са свакодневним животом и потребама њихових клијената.

Победнички пројекат је био „Q x Goˮ – кишна јакна дизајнирана за клијента Q, живахног Њујорчанина који шпарта градом док обавља свој посао у Одељењу за саобраћај Њујорка. Његова главна примедба на кишне мантиле је то што му сваки пут покисне крило као и наслони за руке на колицима, те је његов тим дизајнирао водоотпорну јакну са додацима који могу да се навуку на наслоне за руке. Један од додатака садржи и ћебе које може да се одвоји, а и да се прикачи на јакну како би покрило Q-ове ноге – проблем је решен. Такође, материјали и остали аспекти јакне одговарају Q-овим специфичним потребама.

(…)

Текст “Наредна фаза инклузивне моде: дизајн и за особе са инвалидитетом” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]