У организацији Европског покрета у Србији и Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва (SIPRU) Владе Републике Србије, у Палати „Србија“ 21. децембра 2017. године одржана је завршна конференција пилот фазе рада Платформе за праћење спровођења примене Програма економских реформи (ERP) и Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике (ESRP) у процесу европских интеграција.
О значају сарадње државе и цивилног друштва у праћењу спровођења реформи у процесу европских интеграција говорили су министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, државна секретарка у Министарству финансија Јелена Стојовић, шеф Делегације ЕУ у Републици Србији Сем Фабрици и директорка Швајцарске канцеларије за сарадњу Урсула Лојбли. Иван Секуловић, менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва модерирао је уводну сесију.
Од 1. октобра 2017. године организације које су у име Националног конвента о Европској унији потписале Платформу спровеле су низ активности према следећим циљевима и групама активности:
- јачања капацитета организација цивилног друштва (ОЦД) за информисано учешће у процесу израде,
- спровођење и праћење спровођења приоритетних области ERP и ESRP,
- остварење ефикасне двосмерне комуникације између ОЦД и тела Владе у процесу израде,
- спровођење и праћење спровођења ERP и ESRP,
- унапређење комуникације и сарадње између ОЦД укључених у Платформу,
- успостављања механизама за информисање и консултовање јавности о реформама у оквиру ERP и ESRP и промоције добрих пракси у примени оба документа,
- учешће на координационим састанцима и скуповима од важности за припрему, спровођење и праћење спровођења ERP и ESRP.
Оне су на конференцији презентовале прве резултате који су постигнути у веома кратком року и своје утиске о овом јединственом процесу.
Заједнички закључак свих организација потписница је да је ниво разумевања организација цивилног друштва, када су у питању методологија и структура ова два документа, на ниском нивоу. Даље, да су у питању веома комплексни послови и да је потребно радити на бољем упознавању шире јавности са реформама на које се држава обавезује кроз ове процесе, а посебно имајући у виду њихов међусекторски карактер.
О наученим лекцијама разговарало се детаљније у другом делу конференције. Присутне организације цивилног друштва изразиле су велику заинтересованост да се ова врста размене информација, партиципације грађана и грађанки, едукације и иновативног приступа реформама даље развија.
О Платформи:
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, министар финансија Душан Вујовић и менаџер Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва Иван Секуловић, заједно са представницима цивилног друштва окупљеним у Националном конвенту о Европској унији (Европски покрет, Центар за европске политике, NALED и Фондација Центар за демократију), 12. септембра ове године потписали су Платформу.
Циљ ове иницијативе је успостављање делотворног дијалога Владе Републике Србије са цивилним друштвом у Републици Србији о спровођењу најзначајнијих реформских мера за економски и друштвени развој Републике Србије садржаним у одговарајућим областима Програма економских реформи и Програма реформи политике запошљавања и социјалне политике. У пилот фази рада Платформе, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва преко Швајцарске агенције за развој и сарадњу финансијски је подржао организације потписнице за спровођење активности које су у складу са дефинисаним циљевима.
Оставите коментар