Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије је у сарадњи са Повереником за заштиту равноправности 13. октобра 2021. године организовао online обуку за новинаре и новинарке о родно осетљивом извештавању и афирмативном представљању осетљивих група.
Циљ тренинга био је да новинари и новинарке стекну знања о појмовима који се тичу дискриминације, као и да кроз примере добре и лоше праксе у извештавању о осетљивим групама у медијима у Србији препознају дискриминаторске и стереотипне новинарске праксе, те да би били оснажени да у будућем раду на афирмативни начин представљају припаднике и припаднице осетљивих група.
Представница Повереника за заштиту равноправности Антигона Андонов указала је на улогу ове институције у заштити равноправности, али и истакла значај приручника намењених медијима и новинарима, који могу бити полазна основа за промену постојећих лоших пракси у овој области. „Медији не разумеју увек шта је тачно дискриминација, али и да не мора увек да буде резултат јасне намере, већ често и страха, незнања и слично“, казала је Андонов и објаснила да институција Повереника за заштиту равноправности поступа на основу притужби, која представља поступак који траје 90 дана, након чега се доноси мишљење и препорука у вези са дискриминацијом.
Фацилитаторка тренинга Даница Балабан представила је резултате више истраживања који у фокусу имају представљање Рома и Ромкиња у медијима у земљама западног Балкана, као и појединачне примере добрих и лоших пракси у конструисању мањинских идентитета. Посебан део тренинга био је посвећен медијским праксама у погледу извештавања о вишеструко осетљивим групама као што су девојчице које су жртве насиља. Такође, део обуке у фокусу је имао законе и кодексе који се односе на медије у Србији, чиме је посебно указано на нормативни оквир за извештавање о осетљивим групама.
Тренингу је присуствовало 15 новинара и новинарки из националних и локалних медија из Србије, а обука је предвиђена Акционим планом за поглавље 23, које је од посебне важности у процесу приступања Србије Европској унији.
Оставите коментар