Производња печурака из остатака кафе, производња кућица за кућне љубимце од еко материјала или систем за дељење бицикала – ово су неке од предузетничких идеја иза којих стоје полазници тренинга за еколошко предузетништво који је организовао Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у сарадњи са Министарством омладине и спорта.
Победу су однеле „зелене“ идеје које су, према мишљењу жирија биле најиновативније, спремне за имплементацију, имале план за финансирање али и врло битну ставку – потенцијал да запосле младе људе. Будући „зелени“ предузетници су добили ваучере за набавку ИТ опреме која ће им помоћи да покрену посла.
Прво место су поделиле идеје Зоране Ланц и Бориса Обровског на тему термовизијског снимања објеката ради смањења осипања енергије и идеја Дејана Летића на тему рециклажа аутофилтера за уље. Награђени су и Милена Табашевић са предлогом за апликацију ГреенТрацк, Бранко Димитријевић са идејом за производњу агробрикета, као и Алекса Живковић чији је предлог рециклажа и превоз пет амбалаже бициклом.
„Развој зелене привреде Србији може донети нова радна места будући да ће потражња за новим вештинама у многим секторима расти. У сарадњи са Министарством омладине и спорта подржавамо развој вештина, знања и компетенција ових младих људи у области зеленог преузетништва, јер улагањем у младе људе и у зелену економију стварамо пионире зелене економије 2030,“ казао је Жарко Петровић, програмски аналитичар у Програму УН за развој у Србији и додао да су нам неопходни „зелени“ лидери са одговарајућим предузетничким вештинама како бисмо извели Србију на прави пут ка достизању циљева одрживог развоја.
Тромесечни тренинг је организован у оквиру пројекта „Јачање капацитета за унапређено спровођење међународних споразума из области заштите животне средине” који финансира Глобални фонд за животну средину (GEF) и UNDP уз контрибуцију институција Републике Србије.
Циљ обуке је да младим визионарима, заинтересованим за предузетништво и очување животне средине пружи неопходна знања и ветар у леђа за покретање еколошког стартап предузећа. Тренинг је био намењен младим особама, старости од 18 до 30 година, који спадају у најугроженију групу када је у питању незапосленост у Србији. Током протекла три месеца, полазници обуке су учили како да развију своје предузетничке способности, припреме бизнис план и провере рентабилност своје идеје. Представљању идеја и проглашењу победника, присуствовали су и представници приватног сектора, који је потенцијални извор финансирања за будуће предузетнике.
Извор: www.rs.undp.org
Оставите коментар