Краљевина Норвешка је 3. јуна, у оквиру пројекта „Норвешка за вас – Србија”, доделила сертификате представницима/ама 12 локалних самоуправа о додели бесповратних средстава за пројекте у области локалне инфраструктуре и спровођење стручних обука за запошљавање.
Пројекат ‚Норвешка за вас”, вредан 4,27 милиона евра, спроводи се на територији неразвијених подручја у Србији и пружа прилику 91 локалној самоуправи које спадају у трећу или четврту групу развијености да дођу до неопходних средстава.
Бесповратна средства за локални развој добиле су општине Алексинац, Бабушница, Бела Паланка, Бела Црква, Владичин Хан, Голубац, Књажевац, Кучево, Мионица, Сјеница, Сурдулица и Трговиште.
Сертификате су уручили државни секретар Министарства државне управе и локалне самоуправе Зоран Касаловић, помоћница министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Мирјана Ћојбашић, амбасадор Норвешке у Србији Арне Санес Бјорнстад и шефица Канцеларије УН за пројектне услуге (UNOPS) у Србији Микела Телатин.
Касаловић је поздравио напоре Норвешке и UNOPS-а, који кроз пројекат „Норвешка за вас” обезбеђују веће запошљавање рањивих и маргинализованих група, подршку социјалној кохезији и инклузији у неразвијеним подручјима, унапређење локалне инфраструктуре и успостављање оквира информационе безбедности електронске управе.
Ћојбашић је објаснила да, захваљујући подршци Норвешке, Министарство за рад спроводи низ пројеката, међу којима је и „Реци не раду на црно”, чији је циљ борба против сиве економије и побољшање права радника и радница, као и пројекте који се тичу бољег положаја радника/ца који су запослени у центрима за социјални рад.
Бјорнстад је подвукао да пројекат „Норвешка за вас” помаже развоју мањих општина, којима су потребна већа улагања него у градовима.
Овај пројекат је усмерен на улагање у мање општине и њихове потенцијале, кроз развој инфраструктуре, запошљавање, увођење електронске управе, нагласио је амбасадор Норвешке.
Телатин је прецизирала да пројекат подразумева улагања у школе, вртиће, домове култура, стручне обуке за најугроженије групе које се суочавају са препрекама у проналажењу посла, увођење електронске управе и друго.
Извор: www.srbija.gov.rs
Оставите коментар