Државна лутрија Србије помогла са по 100.000 динара 31. основну и девет школа за децу са посебим потребама широм земље. Новац искоришћен за замену прозора, изградњу и уређење мокрих чворова, кречење али и набавку опреме и наставних средстава.
У Србији у 3.530 основних и 482 средње школа прва знања стичу будући лекари, учитељи, пекари, економисти… Према статистици деца, многочланих домаћинства – са више од шест чланова, у руралним срединама и она чији су родитељи са ниским квалификацијама посебно су погођена сиромаштвом. У току 2009. године 6,9 одсто становништва живело је испод границе сиромаштва. У тој групи чак 9,8 одсто су деца до 13 година, а 8,4 одсто узраста од 14 до 18 година. Скоро 50.000 српских ђака одраста у породицама које остварују право на материјално обезбеђење. У образовним установама понекад услови нису на нивоу какви би требало да буду примерени 21. веку.
Државна лутрије Србије покренула је акцију помоћи најугроженијим школама у Србији. У сарадњи са Тимом за социјало укључивање и смањење сиромаштва и Народном канцеларијом председника Републике, до сада је 31. основна школа добила помоћ од 100.000 динара. Осим тога, још девет школа за децу са посебним потребама добиле су по 50.000 динара за набавку опреме и наставних средстава.
– Први пут Државна лутрије Србије на овакав начин помаже образовним установама. До сада су финансијски подржавани најразличитији програми: еколошког карактера, за децу без родитеља, помоћ старима у селима – каже Оливера Пепестијевић, менаџер за корпоративне комуникације Државне лутрије Србије.
У истуреном одељењу ОШ Вожд Карађорђе из Алексинца, у селу Алексиначки Бујмир са почетком распуста почела је изградња тоалета у самој школској згради. До сада, 20 ђака, од првог до четвртог разреда, тоалет је користило ван старе зграде. Радмила Цветковић. шеф рачуноводства школе, каже да донација неће бити довољна за читав посао али се надају помоћи и од локалне самоуправе.
И остале школе искористиле су донацију за поправљање учионица, изградњу мокрих чворова, замену прозора, паркета, столарије, изградњу канализације, побољшање простора како би дјаци имали боље услове за учење.
Помоћ је до сада отишла и у Мирошевац, Велику Грабовницу, Орашац, Врање, Мачкат, Прибојску Бању, Тутин, Житорађу, Печењевац и друге сеоске школе. Школе за децу са посебним потребама које су такодје побољшале услове за своје ђаке овом донацијом су у Сомбору, Неготину, Јагодини, Старој Пазови, Новом Пазару, Земуну, Крушевцу, Пироту и Зајечару.
Оставите коментар