Број људи који су морали да беже од рата, сукоба и прогона премашио је 2018. године у свету рекордних 70 милиона. То је двоструко више него пре 20 година, 2,3 милиона више него 2017. године и одговара приближно популацији једног Тајланда, објавио је у најновијем извештају Високи комесаријат УН за избеглице (UNHCR).
У извештају „Глобални трендови” прецизирано је да укупан број од 70,8 милиона чине три категорије. Прва су избеглице, односно људи који су због рата, сукоба или прогона морали да напусте своју земљу, и тај број је у 2018. достигао 25,9 милиона, што је 500.000 више него у години која је претходила.
Од тог броја, у надлежности UNHCR је 20,4 милиона људи, док о око 5,5 милиона палестинских избеглица брине специјализована агенција UNRWA.
Другу групу чине тражиоци и тражитељке азила – људи који се налазе под заштитом изван своје домовине и чекају да буде решен њихов захтев да им се додели избеглички статус и азил. Крајем 2018. у свету је било око 3,5 милиона тражилаца/тељки азила.
Коначно, трећа – и са 41,3 милиона највећа – група су особе које су биле принуђене да побегну у друге делове своје земље и за њих се користи израз интерно расељена лица.
Међу избегличком популацијом, четири од пет особа се 2018. у избеглиштву налазило више од пет година, а једна од пет и више од 20 година.
Крајем те године у избеглиштву је без пратње и заштите породице било и 138.600 деце, навео је UNHCR, упозоравајући да је реч о конзервативној процени и да је стварни број вероватно већи.
Извештај показује да је брзина којом расте број избеглица већа од брзине којом се решавају њихови проблеми.
Најбоје решење за избеглице је да се добровољно, у миру и достојанствено врате у своју земљу. Друга решења су пресељење у неку трећи земју, или интеграција избеглица у земљи у којој су нашли уточиште.
Међутим, у 2018. години свега 92.400 избеглица је пресељено, 593.800 је успело да се врати кући, а 62.600 је натурализовано, наводи се у извештају UNHCR.
У 2018. години у свету је регистровано 10,8 милиона нових интерно расељених особа и 2,8 милиона избеглица и тражилаца/тељки азила, што значи да је у просеку свакодневно своју кућу напуштало 37.000 људи.
Према подацима UNHCR, 67% свих избеглица било је из пет земаља, и то из Сирије (6,7 милиона), Авганистана (2,7 милиона), Јужног Судана (2,3 милиона), Мјанмара (1,1 милиона) и Јемена (0,9 милиона).
Пету годину заредом, највише избеглица прихватила је Турска, укупно 3,7 милиона. За њом следе Пакистан (1,4 милиона), Уганда (1,2 милиона), Судан (1,1 милион) и Немачка (1,1 милиона).
Извештај је показао да су најсиромашније земље у свету примиле једну трећину свих избеглица. Земље са високим БДП-ом у просеку су примиле 2,7 избеглица на хиљаду становника, док је у земљама са средњим и ниским стандардом тај однос био 5,8 избеглих на хиљаду становника.
Извештај UNHCR показује и да 80% свих избеглица у свету борави у земљама које се граниче са земљама из којих потичу.
У 2018. години избегличку слику у свету посебно је обојила криза у Венецуели, из које је до краја те године отишло око три милиона људи, углавном у јужноамеричке и карипске земље.
Процењује се да су земље Латинске Америке до краја 2018. Венецуеланцима/кама издале око милион боравишних дозвола, са којима могу да користе основне социјалне услуге.
У исто време, грађани и грађанке Венецуеле су 2018. године са 341.800 захтева били најбројнији тражиоци/тељке азила у свету.
Извор: EURACTIV.rs
Оставите коментар