Србију карактерише јако велика незапосленост особа старијих од 40 година, као и особа млађих од 24 године, речено је 31. јануара на представљању извештаја Светске банке (СБ) о запошљавању у Европи и централној Азији. Извештај је показао да се у Србији вероватноћа проналажења формалног запослења код незапослених смањује са годинама, као и да запошљавање у Србији коче високи порези на рад. На представљању извештаја указано је и на проблем рада на црно. Из Светске банке поручују да Србији треба свеобухватна стратегија запошљавања која се неће фокусирати само на привредни раст, већ и на отварање радних места, нарочито у приватном сектору.
Шеф канцеларије СБ у Србији Тони Верхеијен казао је да Србија прати трендове и не разликује се много од земаља западног Балкана када је реч о запошљавању, али да је главна карактеристика која је ипак издваја, рано пензионисање и искључивање старијих са тржишта рада.
Он је истакао да би том проблему требало посветити већу пажњу и учинити све како би се те старије генерације вратиле на тржиште рада.
Према његовим речима, Србији је потребна свеобухватна стратегија запошљавања која се неће фокусирати само на привредни раст, већ и на стварање нових радних места, нарочито у приватном сектору.
Верхеијен је подсетио да је у Србији као и у земљама западног Балкана и поред високог привредног раста до 2008. године отварање радних места није било на задовољавајућем нивоу.
Подаци извештаја СБ о запошљавању показали су и да је у Србији вероватноћа проналажења формалног запослења код незапослених смањује са годинама, док се повећава вероватноћа неформалног запошљавања.
Извештај је показао и да је стопа запослености у Србији највећа код особа између 35 и 39 година, док се у осталим земљама тај врхунац достиже у периоду од 45 до 49 године и остаје на високом нивоу и у старијој доби.
Стопа запослености у Србији за жене старости од 55 до 59 година је 30%, док је та стопа у Немачкој чак 70%.
Извештај је показао и да запошљавање у Србији коче високи порези на рад оних који се формално запошљавају, а претходно су били неактивни или незапослени.
У просеку у Европи и централној Азији порези чине 37% трошкова рада, а у Србији како је наведено у 2011. порези су били 39% и тај проценат је израженији код запослених са ниским примањима.
Према речима шефа пројекта за развој трговине у Југоисточној Европи Виолине Конар-Лиси, незапосленост међу младима у Србији је 50%, али су млади образованији и имају више вештина од својих родитеља.
Државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Србије Зоран Мартиновић казао је да тржиште рада у Србији има озбиљне проблеме, прецизирајући да је међу битнијим проблемима недостатак квалификоване радне снаге и слаба покретљивост радника.
Мартиновић је истакао и да је у Србији висока стопа рада на црно, односно неформална запосленост.
Према његовим речима, Србији је потребно да додатно оснажи капацитете локалних самоуправа кроз финасијске подстицаје како би се оспособљаваљи незапослени, као и унапређење институција и подстицање запошљавања теже запошљивих група.
Извор: Бета, преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар