Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Влада континуирано унапређује положај припадника и припадница националних мањина

Објављено 01.04.2019.

Sednica Saveta za nacionalne manjineПредседница Владе Републике Србије Ана Брнабић 28. марта је изјавила да Влада ради на континуираном унапређењу положаја припадника и припадница националних мањина у нашој земљи, истакавши да је рад Савета за националне мањине потврда посвећености тој теми.

Брнабић, која је по четврти пут председавала седници поменутог савета, нагласила је да су бројне активности Владе, али и других институција, медија и организација цивилног друштва, допринеле подизању свести грађана и грађанки о правима припадника/ца националних мањина, као и бољој примени антидискриминационог законодавства.

Премијерка је навела да су у периоду између две седнице Савета усвајане измене и допуне прописа којима се регулишу права националних мањина, пре свега Закона о заштити права и слобода националних мањина, Закона о националним саветима националних мањина, Закона о службеној употреби језика и писма, Закона о матичним књигама и Закона о локалној самоуправи.

Она је подсетила на то да су припадници/е 22 националне мањине на изборима 4. новембра прошле године бирали чланове/ице националног савета.

Након успешно спроведених избора, како је додала, конституисани су сви национални савети, а, поред постојећих, образована су још два – Национални савет пољске и Национални савет руске националне мањине.

Брнабић је указала представницима/ама националних савета националних мањина на значај спровођења пројекта Адресног регистра, који заједно реализују Републички геодетски завод, Пошта Србије, Стална конференција градова и општина и локалне самоуправе.

Ажурирање адресног регистра још један је од важних корака у правцу увођења реда у држави и модернизацији државне управе, истакла је премијерка и објаснила да ће на овај начин грађанима/кама и привреди бити омогућене ефикасне и лако доступне услуге које пружа држава.

Министар државне управе и локалне самоуправе Бранко Ружић истакао је да је Савет за националне мањине једногласно усвојио предлог Координације националних савета о томе да култура у 2019. години буде приоритетна област у којој се програми и пројекти финансирају из буџетског Фонда за националне мањине.

Ружић, који је заменик председника Савета за националне мањине, навео је да је циљ доделе средстава из Фонда унапређење културне делатности националних мањина у Србији, уз напомену да је за финансирање ових програма и пројеката опредељено 30 милиона динара.

Вршилац дужности директора Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић представила је Седми, Осми и Девети изештај о спровођењу Акционог плана за остваривање права националних мањина, истичући да је у току израда и Десетог извештаја, који ће бити представљен у априлу.

Канцеларија за људска и мањинска права је, у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Београду, организовала представљање Анализе извештаја о примени Акционог плана за остваривање права националних мањина, која садржи препоруке за будућа побољшања, у складу са стандардима СЕ и Европске уније. Поменуту анализу израдили су експерти које је ангажовао Савет Европе.

Извор: www.srbija.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]