У оквиру првог пројекта за предшколско образовање који финансира Европска унија, са 3,75 милиона евра, у 15 општина биће побољшани услови за најмлађе. Набављено је девет комбија за превоз деце, али и аутобус – једини путујући вртић у Србији . Од пролећа у њему се играју и уче малишани из Костолца, тачније из ПУ „Љубица Вребалов” из Пожаревца.
У складу са препорукама за допринос реализацији Миленијумских циљева (усвојених од стране Владе Републике Србије 2006.) који се односе на децу до седам година, а којим се предвиђа да до 2015. 70 одсто малишана похађа вртиће, Европска унија је пројектом „Унапређење предшколског васпитања и образовања у Србији – ИМПРЕС” издвојила 3,75 милиона евра бесповратне помоћи.
У 15 општина, које су одабране на конкурсу Министарства просвете, овог пролећа биће изграђени монтажни објекти, додељено је девет комбија за превоз. Почео је и са радом путујући вртић – у аутобусу. Осим ове врсте помоћи за запослене у ПУ из Аранђеловца, Беле Паланке, Беочина, Гаџиног Хана, Малог Зборника, Пожаревца, Руме, Тутина, Ужица, Сурдулице, Петровца на Млави, Лесковца, Крушевца, Ражња и Шапца биће организовани семинари.
Прилику да се први пут играју са вршњацима и уче са васпитачицом добили су малишани, претежно ромске популације, из насеља Дидино село, Електране и центра Костолца у једином путујућем вртићу у Србији.
Како каже Драган Николић, директор ПУ „Љубица Вребалов”, из Пожаревца које покрива приградску општину Костолац, долазак аутобуса почетком марта, изазвао је опште одушевљење.
Свако јутро аутобус обилази пет станица. Преузима 23 малишана колико их је у припремној групи и потом се зауставља на паркингу, близу Дунава. Васпитачица Слађана Доронтић почиње уобичајени рад.
– Радимо на социјализацији, јер ова деца нису раније похађала вртић. Фокус је и на ситној моторици како би се што боље припремили за полазак у школу у септембру, каже она.
Малишани готово углас говоре да највише воле да цртају и певају. Када је на реду ликовно, раздрагано цртају животиње. Када је лепо време излаз, до 30 минута, и раде гимнастику.
У току вожње, како објашњава возач Давор Трајковић малишани су у седиштима, везани појасевима. Предшколска установа је потписала уговор са саобраћајним предузећем „Аутотранспорт”, па је њихова обавеза одржавање возила.
У Костолцу постоје два објекта али су пуна, док аутобус покрива насеља са најмањим процентом уписане деце.
У оквиру ПУ која има девет објеката у граду, 12 група у граду и 24 групе по селима, са укупно 2.000 деце, свих старосних категорија, око 450 малишана чека на листи за упис. Највећа гужва је у Пожаревцу.
Како додаје директор Николић од септембра ће према броју уписаних зависити да ли ће аутобус радити у две смене, да ли ће осим Костолца обилазити друге средине.
Ова установа је, иначе, прошле године обележила 100 година рада. У згради поред дирекције, у улици Вука Караџића, пре једног века почео је са радом први вртић овог краја Србије.
Овакав облик рада у местима која немају објекте , постојао је до пре три године и у оквиру ПУ Вождовац „Чика Јова Змај” из Београда.
Како прича Лидија Хутовић, директорка, жути препознатљиви аутобус је продат када су се стекли услови да малишани из Белог потока, Рипња, Сремчице и Пиносаве уђу у зидане објекте.
На пример, у Белом потоку и Рипњу реновиране су просторије у оквиру тамошњих домова културе – каже она.
Са предшколцима ради се и у зградама постојећих основних школа.
Ова установа брине о 4.300 малишана.
Оставите коментар