Млади 12 општина у Србији позвали су 27. октобра заинтересоване да до 13. новембра гласају на Фејсбук страни пројекта Отпакивање за њихове садржаје којима су представили идентитет својих заједница. Материјали, такозвани културни пакети, резултат су радионица и заједничког рада младих у оквиру пројекта Отпакивање 2014/15 чији циљ је повезивање младих у Србији. Од новембра ће уследити размена међу Канцеларијама за младе у оквиру које ће садржаји бити представљени у другим крајевима земље, као и припрема заједничке представе ученика која ће бити приказана у фебруару.
Самостална саветница Министарства омладине и спорта Весна Видојевић рекла је да то министарство подржава пројекат јер сматра да је важно да се различите заједнице упознају.
“Тако се бришу разлике, успоставља се међусобно поштовање, лакше се и лепше живи”, казала је она на састанку на којем су утврђивани детаљи наредних активности у пројекту.
У пројекту учествује 12 канцеларија за младе из Србије. Учесници су у мају и јуну организовали радионице у којима су млади утврђивали елементе који одређују идентитет заједнице у којој живе, а након тога су израђивали такозване културне пакете, односно на креативан начин приказали своје идеје.
Међу садржајима које су млади прикупили, креирали и поставили на интернет су фотографије омиљених места младих у Рашкој, представљање словачких традиција и обичаја у Бачком Петровцу, фудбалска утакмица Срба и Албанаца у Бујановцу, графити са порукама толеранције у Пријепољу, културни садржаји у доба поплава у Обреновцу.
Ту су и фолклор и народне ношње у Босилеграду, бициклистички дефиле у Темерину у најдужој улици у Србији, интервјуи са носиоцима старих заната у Пожеги, културна понуда Савског венца, урбана култура Врања, карактеристични обичаји Трговишта, драга места грађана Прибоја.
Учесници су указали да им је након израде сопствених пакета сада занимљиво да прегледају и материјале других општина, чиме се упознају са њиховим одликама што и јесте један од циљева пројекта.
Следе размене и представе
Како је најављено, од новембра до јануара ће бити повезане по две општине, једнонационалне са мулетиетничким и мање развијене са развијенијим, како би се организовале размене мањих група учесника пројекта и другима приказали садржаји створени у току пројекта.
Координаторка програма Невена Николић рекла је да ће се повезати Босилеград и Савски венац, Прибој и Трговиште, Темерин и Пожега, Бачки Петровац и Врање, Бујановац и Обреновац, и Пријепоље и Рашка.
Од новембра почиње и припрема представе на основу материјала, казала је Николић, додавши да је реч о такозваној процесној представи, која настаје током рада на садржајима, уз приче из целе Србије.
Извођење представе планирано је у фебруару у неколико градова, казала је она.
Пројекат спроводи Београдски центар за људска права, Комитет правника за људска права (YUKOM), АпсАрт Центар за позоришна истраживања и Медијски центар Бета, уз подршку Министарства омладине и спорта и Конрад Аденауер фондације.
Аутор: С.В., преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар