Пише: Маријана Тасић (Блог о социјалном укључивању)
Како би веб сајт могле да користе сви, а специфично особе са инвалидитетом, без неких већих потешкоћа, потребно је да се редовно врши евалуација приступачности сајта. Постоји неколико начина, односно приступа евалуацији приступачности веб сајтова:
- аутоматско тестирање, односно валидација – где неки софтверски алат „испита“ приступачност веб сајта и аутоматски генерише извештај;
и две врсте тзв.
- мануелног тестирања:
- од стране стручног лица – које испитује приступачност сајта и сачињава неку врсту извештаја;
- од стране корисника – особе са инвалидитетом, која, у присуству стручног лица проверава приступачност сајта. Присуство стручног лица није у свим случајевима неопходно, али је корисно у појединим ситуацијама. Нпр. када веб сајт прегледа слепа особа – уз помоћ „читача екрана“ (специфичног помагла које слепој особи „чита“ садржај веб стране), уколико сајт није добро прилагођен читачима екрана, може да се догоди да особа оцени сајт као сасвим коректан – у погледу приступачности садржаја и навигације нпр., али да нема свест о томе да јој поједини делови сајта нису доступни, што у овој ситуацији констатује стручно лице које присуствује процесу тестирања.
Најбоље резултате, наравно, даје комбинација ових приступа.
Но, обзиром да је овај блог намењен широком аудиторијуму, идеја овог чланка је била да просечном кориснику Интернета приближи идеју приступачности сајта кроз могућност валидације истог. Наиме, било ко од вас ко ово чита може да уради валидацију сајта или појединих његових страна у контексту приступачности, наравно, уз помоћ појединих софтверских алата. Намеће се питање – који су то алати?
(…)
Оставите коментар