Директорка Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић свечано је отворила „Програм стажирања за младе – припаднике мањина у државним институцијама у Србији“ 15. децембра на церемонији у Палати Србија.
Пауновић је истакла да овај Програм омогућава младим припадницима ромске, албанске и бошњачке националне мањине да се упознају са радом државне управе, да сазнају на који начин се остварују права националних мањина у државној управи и механизмима за унапређење права националних мањина.
Она је поручила стажистима да искористе овај шестомесечни период на најбољи могући начин, како би унапредили своја знања и вештине која им могу користити у свакодневном раду, али и за покретање иницијатива у својој заједници.
Пауновић је поделила задовољство чињеницом да се из године у годину повећава интересовање учесника за Програм стажирања. Она је истакла да ће на овогодишњем Програму стажирања у државним институцијама у Србији бити укупно 16 младих људи, што је за 50% већи број стажиста у односу на претходну годину.
Џејмс Мур, Први секретар за политичка питања Амбасаде Велике Британије изразио је задовољство што је Програм из године у годину успешнији, и поручио да ће Амбасада Велике Британије наставити да подржава овакве иницијативе које доприносе интеграцији младих припадника мањина.
Мур верује да ће знања и вештине које ће стажисти стећи током овог шестомесечног периода помоћи у њиховој даљој професионалној орјентацији, али и допринети унапређењу положаја мањина у заједницама из којих долазе.
Стажисти припадници албанске, бошњачке и ромске националне мањине ће, поред Канцеларије за људска и мањинска права, бити ангажовани и у раду Министарства просвете, науке и технолошког развоја, Министарства здравља, Министарства културе и информисања, Координационог тела Владе Републике Србије за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва и Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом.
Ово је била и прилика да стажисти са менторима, са којима ће сарађивати наредних месеци, размене своја очекивања и добију основне информације о ономе што их очекује у предстојећем периоду.
Пројектни тим који ће радити на реализацији овог Програма упутио је стажисте да ће им током шестомесечног Програма бити доступни различити семинари и обуке, школа језика, као и организоване посете најважнијим државним институцијама и културно-историјским знаменитостима.
Пети по реду циклус „Програма стажирања за младе – припаднике мањина у државним институцијама у Србији“ реализује се уз финансијску подршку Амбасаде Велике Британије у Београду.
Програм се спроводи од 2010. године, а до данас је стажирање завршило укупно 39 стажиста, од чега 20 припадника албанске националне мањине, 11 бошњачке и 8 ромске националне мањине.
Извор: www.ljudskaprava.gov.rs
Оставите коментар