У оквиру пројекта „Унапређење законског оквира и политика за остваривање равноправности и мониторинг њихове примене у пракси“, финансираног од стране Европске уније, који Praxis реализује са Equal Rights Trust из Лондона и Санџачким одбором за заштиту људских права и слобода, пет организација цивилног друштва добило је средства за спровођење мониторинга и документовања случајева дискриминације у Србији.
Сврха средстава, предвиђених подгрантовима у просечном износу од 5.000 евра, је документовање случајева дискриминације и неравноправности у Србији која још увек нису детаљно истражена, кроз прикупљање квантитативних доказа случајева и облика дискриминације, као и субјективних искустава жртава дискриминације.
Путем јавног позива, објављеног у мају ове године, благовремено су достављене 32 пријаве за доделу средстава. Критеријуми за избор су били:
- претходно искуство у истраживању и извештавању у области људских права;
- легитимитет међу групама у неповољном положају и адекватна приступачност таквим групама;
- способност да се адекватно управља додељеним средствима;
- релевантност предложеног начина мониторинга и документовања и географска покривеност;
- да ли је предложена тема за мониторинг и документовање била слабо истражена у прошлости и
- инклузивност и коришћење интегративних приступа.
Изабране организације цивилног друштва спроводиће мониторинг и документовање случајева дсикриминације до јануара 2018. године, у следећим сферама:
- Да се зна! ће усмерити свој рад на случајеве дискриминације ЛГБТ+ особа у области здравства у пет градова у Србији: Ниш, Крагујевац, Нови Сад, Нови Бечеј и Прокупље.
- Роми истраживачи фокусираће свој рад на незапослене, младе Роме, пријављене на тржиште рада, на простору Јужно-бачког округа, са посебним нагласком на дискриминацију по основу старосне доби, пола, нивоа образовања, етничке и верске припадности, инвалидитета и сексуалног опредељења.
- НЕОСТАРТ ће свој рад спровести у Казнено-поправном заводу Београд у Падинској скели и Окружном затвору Београд, са циљем идентификовања случајева дискриминације са којима се сусрећу осуђена лица која су повратници, односно имају искуство изласка на слободу и били су жртве неког облика дискриминације.
- Мрежа Одбора за људска права у Србији CHRIS фокусираће свој рад на дискриминацију Ромкиња, које су уједно и особе са инвалидитетом, у области здравства и социјалне заштите, у следећим местима у Србији: Бујановцу, Владичином Хану, Врању, Нишу, Власотинцу, Лебану, Неготину, Зајечару, Бору, Ваљеву, Лазаревцу, Драгињу, Новом Пазару, Пријепољу и Тутину.
- Удружење студената са хендикепом пратиће у којој мери су студенти са хендикепом дискриминисани на високошколским установама државних и приватних факултета у Београду.
На тај начин, биће осигурано да се случајеви дискриминације идентификују и документују и да се жртвама дискриминације обезбеди адекватна заштита.
Извор: www.praxis.org.rs
Оставите коментар