Пише: Петар Стојановић (Блог о социјалном укључивању)
Од 7. до 9. децембра 2012. године на Старој планини одржавала се Блогоманија – регионална конференција посвећена блогу и блогерима. Учесници скупа имали су прилику да присуствују бројним презентацијама и радионицама на којима су се чули корисни савети на тему монетизације, личног брендирања, професионалног позиционирања, проналажења своје „нише“, и других начина да се помоћу блога остваре приходи, па чак можда дође и до своје „прве миље“.
Сврха и циљ блоговања
Израда и одржавање блога за многе представља извор прихода, што је сасвим у реду, и заслужује сваку врсту подршке. Међутим, да ли је то једина сврха ове активности?
С обзиром да блог омогућава размену информација, ставова, савета, личну и корпоративну промоцију у виртуелном свету који данас настањује 2.265.000.000 корисника интернета [1], зашто не би био коришћен са примарним мотивом да се помогне другима?
Уколико се слажемо са ставом да држава не може бити ни једини ни самостални актер социјалне политике, већ да би одређени допринос борби за добробит свих чланова друштва требало да пружи сваки појединац [2], није ли блоговање један од најједноставнијих начина за пружање доприноса мерама за друштвено укључивање и борбу против сиромаштва?
Са речи на дела
У даљем тексту покушаћу да наведем пар идеја неуког почетника у овој области како можда можемо да искористимо наше блогове у циљу помагања угроженим појединцима и групама. Наравно, листа није исцрпна, већ се надам да ће читаоци дати своје идеје кроз коментаре на текст. Ево неколико конкретних идеја:
- Писање текстова којима се промовишу идеје и пројекти из области друштвеног укључивања и смањења сиромаштва. Имајући у виду чињеницу да су многи домаћи блогери веома популарни и уживају велико поверење својих читалаца, ово може бити веома добар начин да се укључе у борбу за унапређење услова живота најугроженијих чланова друштва;
- Постављање линкова или banner-а владиних и невладиних тимова и организација које се баве друштвено корисним активностима;
- Промовисање хуманитарних организација и пројеката, кроз текстове, фотографије и banner-е;
- Извештавање о примерима друштвено одговорног пословања;
- Донација дела прихода које смо остварили путем нашег блога различитим хуманитарним пројектима;
- У далекој будућности: омогућавање посетиоцима да преко PayPal-а, или неког сличног сервиса који „тек што није дошао у Србију“, једним „кликом“ донирају одређени износ новца хуманитарном пројекту који смо промовисали на свом блогу.
Како повезати тематику блога са друштвено корисном активношћу?
Верујем да је пожељно да постоји некаква логичка веза између нашег блога и конкретних пројекта које желимо да подржимо. Ево неколико идеја у којим областима би одређени блогови можда могли да дају свој допринос:
- ИТ блог – донација рачунара школи у неком сиромашном селу;
- Модни блог – организовање акције прикупљања и поклањања старе одеће;
- Блог о плетењу – акција израде рукавица, капа и шалова за бескућнике;
- Кулинарски блог – допринос добро познатој хуманитарној акцији поклањања торти домовима за децу без родитељског старања;
- Блог о уређењу стана – помоћ у уређивању и опремању сигурне куће за жртве породичног насиља;
- Блог посвећен књижевности и издаваштву – прикупљање књига за неку јавну библиотеку.
(…)
Оставите коментар