Европски парламент недавно је позвао Европску унију и њене чланице да реше проблем бескућништва до 2030. године. У саопштењу ЕП наводи се да, иако је становање основно људско право, сваке ноћи више од 700.000 људи широм Европе преспава на улици, што је 70% више него пре 10 година.
У раније усвојеној резолуцији, европарламентарци су тражили усвајање ЕУ оквира за националне стратегије и позвали чланице да декриминализују бескућништво и наставе да сакупљају средства за решавање тог проблема.
Криза изазвана пандемијом COVID-19, истиче Парламент, додатно угрожава бескућнике, јер они имају лошије здравље и немају приступ хигијени и здравственој нези.
„Са тренутном економском рецесијом и губитком радних места, број бескућника би могао да се повећа”, наводи се.
Бескућници су често мета злочина из мржње, насиља и друштвене стигматизације, наводи ЕП и додаје да је на улицама све више деце, миграната, припадника мањинских заједница, жена и породица.
Парламент је позвао чланице ЕУ да бескућницима обезбеде једнак приступ јавним услугама као што су здравство, образовање и социјалне службе.
Земље такође треба да подрже њихову интеграцију у тржиште рада преко програма запошљавања и обука, а да се као последње решење обезбеди сталан приступ склоништима.
Међу мерама које је предложио ЕП су и договор о заједничкој дефиницији и боље прикупљање података како би се проблем боље разумео и проценио његов опсег.
Парламент је позвао чланице ЕУ и да усвоје принцип „смештај прво”, који се већ успешно примењује у неколико земаља.
„Насупрот другим више ‘традиционалним’ приступима, модел ‘смештај прво’ подразумева да се бескућници што је пре могуће преселе у трајни смештај а да се онда приступи решавању других проблема”, наводи се у саопштењу.
Недостатак повољног смештаја све већи проблем
Упркос знатним разликама међу чланицама ЕУ, недостатак финансијски приступачног смештаја је растући проблем, наводи ЕП. Цене некретнина су у другом тромесечју 2020. порасле за 5,2% у односу на исти период 2019.
Тај проблем највише погађа власнике или закупце са ниским примањима. Готово 38% домаћинстава који су били у ризику од сиромаштва 2018. године трошило је више од 40% примања на становање, у поређењу са 10,2% опште популације ЕУ.
„Парламент такође ради на предлозима за пристојни, приступачни смештај и инклузивна тржишта некретнина”, додаје се у саопштењу.
Извор: Европски парламент, преузето са euractiv.rs
Оставите коментар