Србија је ове године напредовала за 0,8 поена у индексу економских слобода Фондације Херитиџ (Heritage), али се са укупним резултатом од 59,4 поена и даље налази међу “економски углавном неслободним земљама”, објављено је 14. јануара. Србија је при самом дну међу европским земљама и испод светског просека. Међу најлошијим тачкама Србије су државна потрошња и монетарне слободе.
Према подацима Херитиџа (www.heritage.org), Србија је међу 178 рангираних држава заузела 95. место и налази се истој зони са 61 државом (од 91. до 151. места) у којој су испред Србије Намибија, Вануату, Гамбија и Уганда.
У коментару за Србију, фондација наводи да је напредак забележен у областима инвестиционих слобода, чак за 35 поена, док је известан напредак забележен и у погледу монетарних слобода и слободе од корупције. Међутим, тај напредак је неутралисало погоршање у контроли јавне потрошње, фискалне слободе, пословне слободе и трговинске слободе.
Истиче се да је Србија 37. земља од 43 земље у региону Европе и њен укупни резултат је испод светског и регионалног просека. Просечан индекс економских слобода у свету је 60,3 поена, а у региону 67,1 поен.
“За Србију је резултат из индекса за 2014. најбољи до сада, али упркос напретку у одреденим областима, Србија и даље заостаје у промоцији и примени владавине права. Дубље институционалне реформе су и даље од критичне вазности”, наводи се на сајту.
Најлошије позиције Србија је заузела у погледу монетарних слобода, што подразумева и стабилност валуте и борбу против инфлације – 158 од 178 земаља, као и прекомерне државне потрошње, где је на 154. месту.
“Јавна потрошња износи 45% бруто домаћег прихода. Владин дуг је око 64% бруто домаћег производа”, наводи се у објашњењу.
Србија је први пут оцењена 2009. године и од тада је њен резултат увећан за 2,8 поена.
Економски најслободнији су Хонгконг, Сингапур, Аустралија, Швајцарска, Нови Зеланд и Канада, а набоље пласирана чланица ЕУ је на 9. месту, које заузима Ирска, држава која је недавно успела да консолидује свој финансијски систем. Најбољих десет чине и Чиле (7), Маурицијус (8) и Данска (10). Следи Естонија на 11. месту, док су на 12. месту САД. Немачка се као најјаца економија Европе налази на 18. месту.
На самом дну листе 178 земаља су Иран, Еритреја, Венецуела, Зимбабве, Куба и Северна Кореја.
Што се региона тиче, шест места на листи ниже, налази се Босна и Херцеговина (101), Хрватска је на 87. месту у зони “умерено слободних земаља”, Словенија је на 74. месту, Црна Гора је на 68. позицији, док је од земаља из бивсе СФРЈ најбоље пласирана Македонија на 43. месту.
Извор: Бета и С.В.
Преузето са www.euractiv.rs
Оставите коментар