Европска комисија је 27. јануара покренула широку расправу о изазовима и могућностима које носи старење европског друштва.
У наредним деценијама број старијих људи у ЕУ ће расти и предвиђа се да ће до 2070. старији од 65 година чинити 30% популације према 20% сада. Истовремено се очекује да удео старијих од 80 година буде више него удвостручен, на 13% становништва ЕУ до 2070, саопштила је Европска комисија.
Такође се превиђа да ће број људи којима ће потенцијално бити потребна дуготрајна помоћ и нега порасти са 19,5 милиона у 2016, години на 23,6 милиона у 2030. и 30,5 милиона у 2050.
У тзв. Зеленој књизи Европске комисије, односно документу који је послужио као основа за покретање дебате, говори се о утицају демографског тренда на економију и друштво ЕУ и позива јавност да изрази своје ставове о том питању у јавној расправи. Јавна расправа ће трајати 12 недеља.
Тај документ покрива бројне области, од промоције здравих стилова живота и подстицања целоживотног учења, до јачања система здравствене заштите и неге како би се задовољиле потребе старијих.
Истичу се потреба да се више људи привуче у радну снагу и могућности за отварање радних места и разматра утицај старења на каријере, благостање, пензије, социјалну заштиту и продуктивност.
У документу се наглашава значај успостављања равнотеже између одрживих решења за системе социјалне заштите и јачања међугенерацијске солидарности.
Потпредседница Европске комисије за демократију и демографију Дубравка Шуица рекла је да је старење становништва резултат чињенице да данашње генерације живе дуже и здравије него раније и да носи нове изазове али и могућности које треба размотрити.
Комисија је навела да у јавној расправи могу да учествују сви заинтересовани грађани и организације из земаља ЕУ а она ће, на основу резултата, размотрити политичке одговоре са циљем да помогне чланицама да одговоре на старење популације.
Извор: EURACTIV.rs
Оставите коментар