Пише: Емануела Станковић (Блог о социјалном укључивању)
У земљама Европске уније, кандидатским и потенцијалним земљама Западног Балкана живи између 10 и 12 милиона Рома. Роми који живе у Европској Унији јесу грађани који имају сва права као било који грађанин Европске уније. Велики број Рома живи у екстремној маргинализацији како у руралним, тако и у урбаним деловима у веома лошим социо-економским условима. Они су често жртве дискриминације, насиља, незапосљења, сиромаштва, лоших здравствених услова.
Маргинализоване и рањиве социјалне групе не би требало да пропуштају бенефиције информатичког дрштва, због свог културног и социјалног статуса. У земљама Европске Уније постоје различити програми и стратегије које су развијене како би се најугроженија лицима (међу којима су незапослени и Роми) укључили у е-образовни систем. Социјална и економска инклузија Рома је приоритет Европске Уније.
Овде наведени сајтови, се највише базирају на оснаживање жена и младих, перспективних Рома и Ромкиња који су друштвено ангажовани:
1. Romlex (http://romani.uni-graz.at/romlex)
Romlex је сајт који документује лексику Ромског језика. Корисницима даје приступ материјалима на различитим дијалектима ромског језика, као и могућност превода на европске језике. Romlex није речник Ромског језика у уобичајеном смислу те речи. Romlex је лексичка база. Садржи податке о варијацијама већине дијалеката ромског језика. Ова база података може да послужи као основа за будуће ширење ромских књижевних ресурса и ромске писмености. Овај сајт настао је захваљући Универзитету Граца, а проширен је и на Универзитет у Манчестеру..
2. Decade of Roma Inclusion 2005-2015 (www.romadecade.org)
Ово је сајт који даје информације о актуелним програмима које нуди декада за инклузију Рома и Ромкиња. Декада ромске инклузије 2005-2015 је програм европске владе, који има за циљ социјалну инклузију Рома. Декада је интернационална иницијатива која обједињује владе, међународне и невладине организације, као и ромско цивилно друштво. Овај десетогодишњи програм се фокусира на области образовања, запошљења, здравља, смањење сиромаштва, дискриминације и родне равноправности.
Заинтересовани се на овом сајту могу информисати и аплицирати за разне семинаре из наведених области, затим о догађајима који су везани за ромску културу и традицију. Такође постоје разне публикације којима се млади могу образовати. Као нпр. Како напратити финансијски извештај. Земље у развоју могу на примерима добре праксе, побољшати статус Рома у својој држави. Још једна погодност је што постоји могућност приступа овом сајту и на ромском језику.
(…)
Текст “Е-образовни садржаји на сајтовима намењеним инклузији Рома и Ромкиња” Емануеле Станковић у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.
Оставите коментар