Ученичка компанија „Плантагенет” из Средње школе „Свети Ахилије“ у Ариљу освојила је прво место на Националном такмичењу најбољих ученичких компанија одржаном у Београду 16. и 17. маја. Ови ученици се у оквиру своје компаније баве производњом еколошких комплета за кућно узгајање биља, а у јулу ће представљати Србију на европском такмичењу ученичких компанија у Швајцарској на коме ће учествовати средњошколци из 35 земаља.
Друго место освојила је ученичка компанија „Organic” (Економска школа, Ниш) са специфичним производима органског порекла, док је треће место припало ученицима из компаније „Зврк” (Саобраћајно-техничка школа, Београд) који производе еколошке играчке од рестлова дрвета. Специјална ТелеГроуп награда за најбољу примену информационо-комуникационих технологија отишла је у руке ученика из компаније „ErgoBook“ (Гимназија „Бора Станковић“, Ниш) који се баве израдом ергономских постоља за књиге.
Двадесет најбољих тимова из средњих школа широм Србије представило је у понедељак производе и услуге својих компанија у оквиру продајног сајма у тржном центру Делта Сити, док су у уторак у Клубу посланика презентовали публици и жирију бизнис планове. Ученици који су „запослени” у овим компанијама током школске године стичу знања о тржишној економији и предузетништву кроз програме „Достигнућа младих” и своју компанију воде од оснивања до израде компанијског извештаја и затварања компаније. Програм Ученичка компанија део је пројекта Владе Републике Србије „Година предузетништва 2016“ који спроводи Министарство привреде.
Церемонију доделе награда отворили су Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, и Снежана Клашња, помоћница министра омладине и спорта, а говорили су многобројни партнери у реализацији програма предузетничког образовања.
„Сосијете женерал банка активно подржава пројекте који промовишу предузетнички дух младих, који на овај начин имају прилику да прикажу своје професионалне вештине и вођења бизниса који ће, надамо се, из оквира ученичких прерасти у компаније позициониране на тржишту. Овакви пројекти омогућиће ученицима да сами одговоре на захтеве тржишта и да сами стварају пословне прилике, уместо да чекају на њих“, изјавила је Биљана Пешић, чланица жирија који је оцењивао ученичке компаније и директорке продаје за мала и средња предузећа и предузетнике Сосијете женерал банке.
Поред награда за најбољу ученичку компанију, додељене су и награде Предузетникус за најбољег наставника године (Биљана Васић, Фармацеутско-физиотерапеутска школа, Београд) и најбољег пословног волонтера године (Бранка Радојичић, AXA Осигурање).
Такмичење је реализовала организација Достигнућа младих у Србији уз финансијску помоћ Министарства привреде, Societe Geneрале банке, компанија TeleGroup и Buck, Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, тржног центра Делта Сити и Немачке организације за међународну сарадњу.
Достигнућа младих у Србији је невладина организација која већ 11 година спроводи образовне програме из области предузетништва у школама широм Србије и једна је од 123 националне организације у оквиру глобалне мреже Junior Achievement Worldwide која постоји од 1919. године.
Извор: Достигнућа младих у Србији
Оставите коментар