Србија може допринети проналажењу решења за текућу европску кризу тако што ће поспешити дијалог ЕУ и Русије, кључна је порука четвртог Београдског безбедносног форума.
Током 19 дискусија одржаних током тродневне конференције, истакнуто је да су међународне норме и европске вредности суочене са бројним изазовима. Европски модел је доведен у питање и понашањем чланица ЕУ, Русије и других међународних актера. Више од 100 панелиста је нагласило потребу да се нађе консензус за доследну примену правила за решавање несугласица међу државама, или да се осмисле нова.
Истакнуто је и да проширење ЕУ остаје политика која најбоље оживљава европске вредности у пракси и да је важно да се намера даљег проширења у правцу Западног Балкана уверљиво демонстрира. Западни Балкан мора преузети иницијативу и допринети дебати о будућности ЕУ, међународним правилима и јачању међународних организација. Београдски безбедносни форум је пример такве иницијативе, чију додатну вредност представља чињеница да су је покренуле три организације цивилног друштва Београдски фонд за политичку изузетност, Европски покрет у Србији и Београдски центар за безбедносну политику.
Србија за време председавања ОЕБС-ом наредне године треба да преузме иницијативу у дебатама које се тичу будућности Европе. Србија може допринети проналажењу решења за текућу европску кризу тако што ће укључити у дијалог и ЕУ и Русију. Од Владе Србије се очекује да покаже партнерски приступ у решавању европских проблема уз ослонац на капацитете које нам нуде актуелни председавајући ОЕБС-ом Швајцарска, и Немачка која ће кормило ОЕБС-а преузети 2016. године.
Београдски безбедносни форум је био посвећен горућим питањима регионалне и међународне спољне политике, безбедности и економије у години важних јубилеја, 100. годишњице почетка Првог светског рата, 25. годишњице пада Берлинског зида и 10. годишњице великог проширења ЕУ. Конференција је трајала од 30. септембра до 2. октобра уз учешће више од 500 политичара и експерата за спољну политику и безбедност, представника организација цивилног друштва, домаћих и међународних медија.
Извор: www.emins.org
Оставите коментар