Спор, али конзистентан опоравак привреде ЕУ наставља се, праћен постепеним порастом стопе запослености и постепеним падом стопе незапослености.
Овакав развој ситуације одражава економски раст и пораст запослености у највећем броју држава чланица, иако за поједине државе чланице опоравак привреде и тржишта рада није био подједнако изражен. Ради бољег разумевања постепеног опоравка тржишта рада, ново издање публикације Запосленост и социјална ситуацијау ЕУ – квартални преглед за пролеће 2016. године бави се развојем стопа активности (или учешћа на тржишту рада) различитих старосних група.
За разлику од САД, стопа активности у ЕУ (запослена лица и лица која траже посао) непрестано расте од 2008. године, што је тренд који је опстао и током скорашње озбиљне кризе.
- Стопа активности у групи од 15-64 година старости износила је 72,8% укупног становништва у тој групи током трећег квартала 2015. године. Овај пораст углавном је узрокован повећањем стопа активности старијих старосних група, првенствено у групи 55-64 година.
- Стопа активности лица у групи 55-59 година сада се приближава општој стопи активности у групи 15-64 година (радно способан узраст).
- Стопа активности лица у групи 60-64 година такође је порасла и сада је веома близу стопи активности младих старости 15-24 године, по први пут у више деценија.
Ово је важан тренд у светлу старења становништва. Међутим, стопе активности у значајној мери варирају међу државама чланицама, од испод 65% у Италији, до преко 80% у Шведској. Стопа запослености сада се вратила на нивое пре кризе, али са много ширим јазом међу земљама, од 55% у Грчкој до 80% у Естонији, Немачкој и Шведској. Незапосленост је наставила да се смањује, са 4,9 милиона мање незапослених од вршне вредности у априлу 2013. године, али је скоро 5 милиона лица више незапослено у фебруару 2016. године него у марту 2008. године.
Квартални преглед такође показује да стопа сталних запослења и запослења са пуним радним временом наставља да расте, али споријим ритмом него 2014. године. Финансијска ситуација домаћинстава у ЕУ наставља да се унапређује, са више расположивих прихода у скоро свих државама чланицама; међутим, финансијски проблеми остају изражени за домаћинства са нижим примањима.
Комесар за запошљавање, социјална питања, вештине и мобилност у раду Маријана Тисен коментарисала је: „Пораст стопе активности, првенствено за старије старосне групе, охрабрујући је знак у светлу старења становништва Европе. Међутим, морамо да осигурамо да се тај све већи број људи који су вољни да раде ваљано интегришу на наша тржишта рада. Вештине су од кључне важности за то. Нова Агенда за вештине за Европу која ће бити представљена током наредних недеља требало би да обезбеди важан допринос трансформацији виших стопа активности у већи број квалитетних радних места“.
Извор: ec.europa.eu
Оставите коментар