Прва година рада Волонтерског сервиса Звездаре обележена 14. фебруара. У првих 12 месеци, 43 ангажована волонтера реализовало је 4.484 сата помоћи суграђанима: усамљеним бакама и декама, самохраним родитељима, мама и татама – породицама са особама са инвалидитетом…
Бака Споменка има 91 годину и до доласка активиста Волонтерског сервиса општине Звездара пролазили су месеци а да јој нико не покуца на врата . – Ми смо били заборављени, каже Љиљана, још једна становница београдске општине која је ушла у осму деценију живота; живи сама са сином који је особа са инвалидитетом. Сада је толико навикла на посете волонтера да се, када је питају како оцењује рад сервиса, који је општинска управа покренула пре годину дна, једноставно каже : – Презадовољна сам. Само се плашим да ми не узму моју волонтерку.
Како каже Радмила Урошевић, помоћница шефа Одељења за друштвене делатности и задужена за координацију рада Сервиса покретање овакве врсте услуга било је мотивисано жељом да се помогне угроженим а „невидљивим” суграђанима.
– Онима за које постојећи систем социјалне заштите није био у могућности да понуди адекватан одговор како да им се помогне, објашњава она.
Ових дана Сервис обележава годину дана рада. Учинком су задовољни : пружили су 1.863 социјалне услуге, од којих 1.655 у кућама угрожених Звездараца и 210 у просторијама Сервиса.
Реализовано је 4.484,50 сати рада (3.773 часова су волонтери боравили у домовима а 396,50 сати у канцеларији). До сада је било ангажовано 43 волонтера. На терен је ишло њих 36, а шесторо је пружало индивидуалну подршку корисницима и петоро је радило у канцеларији (дежурство на телефону, техничким пословима, комуникацији са потенцијалним донаторима и сл.)
– Волонтери раде све оно што је потребно како би се побољшао квалитет живота наших суграђана, додаје Радмила Урошевић.
У току две посете седмично, од по сат и по, обаве лакше послове везане за одржавање хигијене у стану и одеће, оперу посуђе, иду у набавку основних животних намирница , спреме храну, изнесу смеће, мале кућне поправке попут замене сијалица, осигурача, славина и сл.
Уколико је потребно, волонтер, на захтев корисника, може уместо њега да плати рачуне, подигне лекове или једноставно помогне да заједено оду у продавницу, до Дома здравља или само у шетњу.
Захваљујући константним обукама, а било их је током претходних 12 месеци укупно 14, волонтери су едуковани да пруже и правне услуге упуте, на пример, породицу где може да оствари неко своје право.
Волонтери признају да су им мотиви да помажу различити али да је исти алтруистички циљ.
И сама пензионерка Мирослава (63) је, како каже, пронашла задовољство у томе да помаже другима, а истовремено квалитетно испуни властито слободне време. Међу четрдесетак волонтера има и незапослених, студента, а највише је жена.
Не добијају никакву надокнаду, али је општина Звездара осим едукације обезбедила за њих и препоруке за будуће послодавце. Или адекватне награде попут ваучера, карте за позоришне представе, поклон пакете, излете и сл. Како додаје Радмила Урошевић, они на недвосмислен начин афирмишу вредности и принципе солидарности и самопомоћи.
Чињеницу да се тиме подстиче коришћење постојећих људских ресурса потврђује и велики број позива грађана других делова Београда, који се распитују да ли могу да буду корисници овог Сервиса који је бесплатан.
Градска општина Звездара
Булевар краља Александра 77
Телефон (011) 3405 954 и 3405 722
Сајт: www.zvezdara.org.rs
Оставите коментар